Kontrast oraz wielkość czcionki

Kamery Online

Aktualności

„Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności”.

13-12-2014

     Instytut Pamięci Narodowej zachęca do upamiętnienia ofiar stanu wojennego poprzez zapalenie 13 grudnia o 19.30 symbolicznej świecy w oknach naszych domów. W akcji może wziąć udział każdy. Akcję objął Honorowym Patronatem Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski.

     Kampania społeczna IPN nawiązuje do gestu solidarności, jaki wobec Polaków żyjących w stanie wojennym w Wigilię Bożego Narodzenia 1981 r. wykonały rzesze mieszkańców ówczesnego wolnego świata. W oknie Pałacu Apostolskiego w Watykanie zapłonęła wtedy świeca. Na znak jedności z rodakami zapalił ją papież Jan Paweł II. Do postawienia w oknach świec wezwał także prezydent USA Ronald Reagan, który w Bożonarodzeniowym orędziu do narodu powiedział: „Polacy zostali zdradzeni przez własny rząd. Ci, którzy nimi rządzą, oraz ich totalitarni sojusznicy obawiają się wolności, którą Polacy tak bardzo umiłowali. (…) Niech płomień milionów świec w amerykańskich domach będzie świadectwem, że światła wolności nie uda się zgasić”.

     

 

Szanowni Państwo,
nocą z 12 na 13 grudnia 1981 r. władze komunistyczne, łamiąc nawet własne prawo, wprowadziły w Polsce stan wojenny. Jego celem było zniszczenie „Solidarności”, a przez to zniszczenie wielkich nadziei Polaków na zmianę sytuacji w kraju na drodze pokojowych przemian. Już pierwszej nocy stanu wojennego do tysięcy polskich domów wtargnęli funkcjonariusze milicji i Służby Bezpieczeństwa, uprowadzając działaczy „Solidarności” i innych organizacji. Zostali oni internowani w kilkudziesięciu ośrodkach w całym kraju, o czym wiele rodzin dowiedziało się dopiero po kilkunastu dniach. Wkrótce areszty i więzienia zapełniły się tymi, którzy zdecydowali się przeciwstawić przemocy, organizując strajki i demonstracje, drukując ulotki i pierwsze gazetki. Padli także zabici, wśród nich dziewięciu górników z „Wujka”, zamordowanych podczas pacyfikacji strajku w kopalni. Mimo panującego terroru starano się okazać solidarność z rodzinami represjonowanych, rannych i zabitych. Przyjmowała ona zarówno wymiar materialny, jak i symboliczny. Najpowszechniejszym znakiem solidarności z prześladowanymi i ich rodzinami, a także wyrazem pamięci o ofiarach stanu wojennego stała się płonąca w oknach domów świeca. Symbol ten wkrótce stał się znany na całym świecie – w Wigilię Bożego Narodzenia 1981 r. płonącą świecę w oknie swego mieszkania postawił Jan Paweł II, taki sam gest w Białym Domu wykonał prezydent Ronald Reagan. Od tamtych wydarzeń minęło już ponad trzydzieści lat. Świat zmienił się – upadł system komunistyczny, Polska odzyskała niepodległość, jesteśmy ludźmi wolnymi. Obok nas żyją Ci, którym przyszło zapłacić cenę tej wolności – rodziny ofiar stanu wojennego, internowani, aresztowani i więzieni, zwolnieni z pracy, zmuszeni do emigracji z kraju. Okażmy naszą pamięć i wdzięczność, zapalmy świeczkę, choćby tę wirtualną.

dr Łukasz Kamiński
Prezes Instytutu Pamięci Narodowej

 

 

Źródło: www.ipn.gov.pl

 

RL/MM

Lista aktualności