Kontrast oraz wielkość czcionki

Kamery Online

Aktualności

Uwaga na zmiany w prawie od 2015 r. [cz. 1]

19-01-2015

Trzeba przyznać, że ustawodawca od dawna nie wprowadził jednocześnie tylu zmian w przepisach, dotyczących także organizacji, co w ostatnich miesiącach. Dla organizacji może to oznaczać małe, cyfrowe trzęsienie ziemi. A to z powodu zmian, jakie zaszły w składaniu CIT-8 i niektórych PIT-ów. Wiele organizacji musi je wysłać elektronicznie, a to wymaga posiadania płatnego podpisu elektronicznego.

Od 1 stycznia 2015 r. każdy płatnik (a więc także fundacje i stowarzyszenia), mający powyżej 5 zatrudnionych (nie tylko na umowę o pracę, ale też na umowę o dzieło lub umowę-zlecenie), ma obowiązek wysłania formularzy deklaracji podatkowych do urzędu skarbowego wyłącznie przez internet. Można to zrobić poprzez:

  • używany program księgowy, mający moduł wysyłania deklaracji elektronicznie,
  • e-deklaracje.gov.pl,
  •  lub Uniwersalną Bramkę Dokumentów.

Obowiązek elektronicznego składania dotyczy: PIT-11, PIT-8C, PIT-R, PIT-4R, PIT-8AR, informacji IFT-1/IFT-1R, PIT-40. Również, bez względu na ilość podatników, dla których sporządzane są informacje/roczne obliczenie podatku, dotyczy to informacji IFT-3/IFT-3R.

UWAGA: Jeśli osób, za które organizacja sporządza PIT-y w 2014 r., było nie więcej niż 5 (chodzi nie tylko o umowy o pracę, ale też umów o dzieło i umów-zlecenie) to nadal może ona złożyć PIT-y w formie papierowej.

Uniwersalna Bramka Dokumentów (UBD) została uruchomiona 1 stycznia 2015 r. Ma umożliwić złożenie w jednej transmisji danych do 20.000 dokumentów oraz pobranie jednego UPO (Urzędowe Poświadczenie Odbioru) dla całej wysyłki. Mogą z niej korzystać i firmy, i organizacje, ale póki co, tylko przy użyciu płatnego podpisu elektronicznego. Aby wysłać deklaracje przez e-deklaracje.gov.pl organizacja także musi mieć płatny podpis elektroniczny.

W przypadku organizacji, których księgowość prowadzi biuro rachunkowe to ono podpisze PIT-y w imieniu organizacji. Organizacje, które wypełniają je samodzielnie powinny zakupić certyfikowany podpis elektroniczny (to ok. 300 zł za wyrobienie podpisu dla jednej osoby).

 

  Warto też pamiętać, że od 2015 r.:

  • Zmianie ulega termin złożenia PIT-11, PIT-8C, PIT-R, IFT-1R/IFT-1R i PIT-40, jeśli są składane w formie papierowej przez organizacje mające do 5 osób zatrudnionych na różne umowy. Nowy termin złożenia: do końca stycznia roku następującego po roku podatkowym (w 2015 r. do 2 lutego 2015 r., ponieważ 31 stycznia wypada w sobotę).
  • Termin złożenia deklaracji, informacji i rocznego obliczenia podatku (PIT-11, PIT-8C, PIT-R, IFT-1R/IFT-1R i PIT-40) w wersji elektronicznej pozostaje bez zmian i upływa z końcem lutego roku 2015 r. (w 2015 r. do 2 marca 2015 r., ponieważ 28 lutego wypada w sobotę).
  • Bez zmian, bez względu na sposób składania deklaracji, pozostaje termin złożenia deklaracji PIT-4R, PIT-8AR – do 31 stycznia (w 2015 r. do 2 lutego 2015 r.).

CIT-8 elektronicznie

Wszyscy płatnicy podatku dochodowego od osób prawnych, w tym także organizacje pozarządowe, mają obowiązek złożenia do 31 marca 2015 r. w urzędzie skarbowym (US) deklaracji CIT-8. Od 2015 r. CIT-8 składa się w US elektronicznie.

UWAGA: Ustawa przewiduje wyjątek od składania CIT-8, gdy organizacja zwolniona jest ze składania drogą elektroniczną deklaracji PIT (art. 45ba ustawy o podatku dochodowym osób fizycznych). Zwolniona ze składania PIT elektronicznie jest organizacja sporządzająca PIT (np. PIT-11, PIT-8C) dla nie więcej niż 5 osób i nierozliczana podatkowo przez biuro rachunkowe.

Nie jest możliwe podpisanie CIT-8 za pomocą bezpłatnego podpisu elektronicznego (ePUAP). Do złożenia elektronicznego konieczne jest posiadanie bezpiecznego certyfikowanego podpisu elektronicznego, który jest płatny. Podpis ten ma albo osoba z organizacji upoważniona do składania deklaracji lub biuro rachunkowe upoważnione do składania deklaracji w imieniu organizacji.

W przypadku organizacji, których księgowość prowadzi biuro rachunkowe, to ono podpisze i wyśle CIT-8 w imieniu organizacji. Organizacje, które samodzielnie wypełniają CIT-8, powinny zakupić certyfikowany podpis elektroniczny (to koszt ok. 300 zł za wyrobienie podpisu dla jednej osoby).

 

   Jak i kiedy wysyłamy PIT-y i CIT-8 od 2015 roku

 

 

   Informacje dla płatników PIT o wysyłaniu PIT-ów także na stronie MF

Ponadto przed wysyłką elektroniczną trzeba złożyć we właściwym urzędzie skarbowym w formie papierowej formularz UPL-1 (pełnomocnictwo dla konkretnej osoby do podpisywania deklaracji składanej za pomocą środków komunikacji elektronicznej).

 

   Osoby fizyczne bez płatnego podpisu

Od 2015 r. urzędy skarbowe będą przygotowywać dla podatników – osób fizycznych, wstępnie wypełnione zeznania podatkowe (tzw. PFR) – Ministerstwo Finansów deklaruje udostępnienie PRF w połowie marca 2015 r. Podatnik, chcący skorzystać z tej możliwości, będzie musiał sprawdzić wstępnie przygotowany PIT, uzupełnić (np. o informację, komu chce przekazać 1%) i ostatecznie zatwierdzić. Na razie skorzystać z tego będą mogli tylko podatnicy rozliczający się na formularzach PIT-37. Więcej: Urząd skarbowy wypełni tylko PIT-37.

 

  Poza tym osoby fizyczne, będące płatnikami składek (np. osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą), będą mogły skorzystać z dwóch systemów przy elektronicznym wysyłaniu niektórych deklaracji podatkowych. Zrobią to bez użycia płatnego podpisu elektronicznego, ale za pomocą danych autoryzujących (m.in. imię, nazwisko, PESEL):

  • będą mogły wysyłać PIT-4, PIT-8AR, PIT-8C, PIT-11, IFT-1/IFT-1R, IFT-3/IFT-3R, PIT-40 przez e-deklaracje.gov.pl,
  • będą mogły składać PIT-8C, PIT-11 i PIT-40 przez Uniwersalną Bramkę Dokumentów.

 

   Nowe wzory formularzy

   Od 2015 r. obowiązują nowe wzory formularzy:

  • PIT, zgodne z rozporządzeniami ministra finansów z dnia 17 listopada 2014 r. oraz z dnia 27 listopada 2014 r. (Dz. U. z 2014 r., poz. 1634 i 1674) – są to m.in. nowe formularze PIT-11, PIT-8C, PIT-40, PIT-37,
  • CIT-8 (wersja z indeksem dolnym 22) – zgodnie z rozporządzeniem ministra finansów z dnia 12 grudnia 2014 r.

 

 

 

Podstawa prawna:

ngo.pl

Lista aktualności