Kontrast oraz wielkość czcionki

Kamery Online

Aktualności

PIERWSZY KONCERT II EDYCJI FESTIWALU „MARGARITAE BAROCI” JUŻ ZA NAMI

13-04-2015

W sobotę 11 kwietnia 2015 r. w sali widowiskowej Samorządowego Ośrodka Kultury w Nowej Dębie  odbył się pierwszy z cyklu  siedmiu koncertów  drugiej edycji Festiwalu Muzyki Kameralnej i Organowej „Margaritae Baroci”, którego pomysłodawcą i kierownikiem artystycznym jest dyrektor SOK Krystian Rzemień. To niezwykłe wydarzenie zapoczątkował koncert warszawskiej grupy Royal String Quartet w składzie: Izabella Szałaj-Zimak – I skrzypce, Elwira Przybyłowska – II skrzypce, Marek Czech – altówka, Michał Pepol – wiolonczela.

Licznie zgromadzeni nowodębscy melomanii wysłuchali takich utworów jak: Jan Sebastian Bach – Die Kunst der Fuge – wybrane fragmenty, Dmitrij Dmitrijewicz Szostakowicz – VII Kwartet Smyczkowy oraz Paweł Szymański – Cztery utwory: jest  to współczesny polski kompozytor, zafascynowany muzyka barokową, ukazuje korespondencję między Bachem, geniuszem baroku a współczesnością, tworzy nowy kontekst z elementów języka tradycji. W czasie procesu twórczego kompozytor to dźwiękowe tworzywo przetwarza, nadaje mu nową strukturę i proponuje słuchaczowi swoistą grę muzycznymi konwencjami. Muzyka Pawła Szymańskiego jest niezwykle wyrafinowana, poddana zawsze ścisłej dyscyplinie technicznej. Mimo to zdumiewa różnorodnością emocji i nastrojów, sięgających od zmysłowej gry dźwiękowej do metafizycznej zadumy. Utytułowani warszawscy muzycy zostali przyjęci z entuzjazmem przez miłośników muzyki poważnej. Szczególną uwagę słuchaczy przyciągnęły kompozycje Pawła Szymańskiego.

Zespół „Royal String Quartet” powstał w 1998 roku w warszawskiej Akademii Muzycznej, pracując pod kierunkiem prof. Ryszarda Duzia z Kwartetu Wilanów. O artystycznej tożsamości zespołu zdecydowały podyplomowe studia w klasie mistrzów z Alban Berg Quartett w Kolonii (2001–2004). Wśród muzycznych patronów zespołu ważne miejsce zajmują także członkowie kwartetów Camerata, Amadeus i Chilingirian. Nominowany do prestiżowej nagrody Royal Philharmonic Society – „Royal String Quartet” to dziś jeden z najbardziej dynamicznie działających kwartetów smyczkowych na świecie. W swoim repertuarze łączy wybitne dzieła przeszłości i nową muzykę, odważnie przekraczając granice gatunków. Zbiera entuzjastyczne recenzje dzięki interpretacjom utworów Beethovena, Szymanowskiego, Szostakowicza, Góreckiego, przyczynia się też do odkrywania mniej znanej w świecie polskiej muzyki, m.in. Zarębskiego, Różyckiego czy Bacewicz. Współpracuje z wybitnymi artystami rozmaitych dziedzin muzyki, śmiało wpisuje się też w świat popkultury. Zespół wielokrotnie występował w Wigmore Hall i Cadogan Hall w Londynie, Concertgebouw w Amsterdamie, Bridgewater Hall w Manchesterze, National Gallery of Art w Waszyngtonie, Le Grand Theatre w Bordeaux, Sali im. Martinu w Pradze, Palais des Beaux-Arts w Brukseli, wiedeńskim i berlińskim Konzerthausie, Sejong Center w Seulu, Beijing Concert Hall w Pekinie, Sztokholmskim Konserthus, a także w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego i Filharmonii Narodowej w Warszawie. Koncerty kwartetu transmitowane były m.in. przez Program 2 Polskiego Radia, BBC 3, telewizję Mezzo i inne media europejskie. Royal String Quartet występuje na renomowanych festiwalach, m.in. BBC Proms, City of London, Aldeburgh, West Cork Music w Irlandii, niemieckich Schleswig Holstein i Rheingau Festival, na Wielkanocnym Festiwalu Ludwiga van Beethovena w Warszawie, Sacrum Profanum w Krakowie, Wratislavia Cantans we Wrocławiu oraz australijskim Perth International Arts Festival. Od 2012 r. RSQ jest kwartetem rezydującym Queen’s University w Belfaście. Regularnie prowadzi własne kursy mistrzowskie w pałacu w Rybnej, zapraszany jest też do prowadzenia letnich kursów w Dartington oraz Lake District Summer School (Wielka Brytania). Został uhonorowany Nagrodą Specjalną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „w uznaniu zasług dla kultury polskiej”.

Wstęp na każdy koncert jest bezpłatny. Obowiązują jedynie darmowe wejściówki (na koncerty w SOK), które odbierać można w sekretariacie SOK wg harmonogramu każdego z  festiwalowych koncertów. Na koncerty w kościołach  wejściówki nie obowiązują.

Tegoroczny festiwal jest współfinansowany ze środków własnych Samorządowego Ośrodka Kultury w Nowej Dębie oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Grupy NSG właściciela marki Pilkington, Elektromontaż Rzeszów S.A., Termobud Mielec.

Patronat honorowy nad drugą edycją Festiwalu „Margaritae Baroci” objęli: Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Mirosław Pluta, Przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego Bogdan Romaniuk i Zarząd Powiatu Tarnobrzeskiego. Zapraszamy na kolejne  znakomite muzyczne wydarzenia. Najbliższy koncert już 22 kwietnia.

Lista aktualności