Aktualności

Złoto dla Grzegorza Sudoła w chodzie na 20km

21-07-2015
Grzegorz Sudoł i Jakub...

19 lipca w Krakowie chodem na 20 kilometrów rozpoczęły się 91. Mistrzostwa Polski Seniorów. Na zlokalizowanej przy hali Tauron Arena Kraków trasie złote medale wywalczyli Grzegorz Sudoł i Monika Kapera.

W rywalizacji mężczyzn na prowadzeniu przez większość dystansu szedł duet krakowskiego AZSu-AWFu – Grzegorz Sudoł i Jakub Jelonek. Wicemistrz Europy z Barcelony z 2010 roku dopiero na ostatnich metrach zaatakował i po iście sprinterskim finiszu zapewnił sobie złoty medal. Czas mistrza Polski oraz drugiego na mecie zawodnika to 1:25:41. Ponad minutę później na linii mety zameldował się Rafał Augsutyn, który wywalczył brązowy medal – lider polskich tabel uzyskał w trudnych warunkach czas 1:26:52.

Do mety nie doszli m.in. obrońca tytułu Łukasz Nowak, który został zdyskwalifikowany przez sędziów oraz Dawid Tomala.

Wśród pań mistrzynią Polski została, idąca ze stałą przewagą nad drugą zawodniczką Monika Kapera. Chodziarka z Katowic uzyskała wynik 1:35:26 i zdobywając pierwszy w karierze tytuł mistrzyni Polski seniorek na 20 kilometrów o ponad półtorej minuty wyprzedziła Agnieszką Szwarnóg (1:37:04). Brązową medalistką krajowego czempionatu seniorek na 20 kilometrów Katarzyna Golba – 1:37:54.

Z trasy zeszła obrończyni złotego medalu ze Szczecina Agnieszka Dygacz, do mety nie dotarła również inna czołowa zawodniczka Paulina Buziak.

Zawody w Krakowie znajdowały się na liście mityngów kwalifikacyjnych IAAF do mistrzostw świata. W związku z tym w Grodzie Kraka wystartowali zagraniczni zawodnicy – najlepiej spisali się Turek Ersin Tacir (1:29:11) oraz Hiszpanka Ainhoa Pinedo (1:36:43).