Kontrast oraz wielkość czcionki

Kamery Online

Aktualności

Lokalni przedsiębiorcy w Zespole Szkół nr 2 w Nowej Dębie

27-10-2015

      14 października /Dzień Edukacji Narodowej/ w Zespole Szkół nr 2 w Nowej Dębie zamiast zajęć dydaktycznych odbyły się spotkania uczniów z miejscowymi przedsiębiorcami, którzy w ciekawy sposób przedstawiali specyfikę swojego zawodu oraz możliwości znalezienia pracy na obecnym rynku.

 

     Zaproszeni goście opowiadali o umiejętnościach i kwalifikacjach, jakie trzeba nabyć, aby stać się „dobrym fachowcem”. Zwracali uwagę, jak ogromną rolę przy wyborze zawodu odgrywają zainteresowania, predyspozycje zawodowe i siła charakteru. Przedstawili uczestnikom profil reprezentowanego przez siebie zawodu, charakterystykę prowadzonej przez siebie firmy, jej strukturę organizacyjną i formę działalności. Młodzież mogła dowiedzieć się, jak przebiega proces rekrutacji do pracy w danym zawodzie, jakie oczekiwania i wymagania stawiają przed nowymi pracownikami szefowie firm. Zainteresowanie uczniów tematem zatrudnienia przerodziło się w dyskusję, podczas której można było zadać gościom pytanie. Na spotkanie przybyli: Konrad Wesołowski - właściciel FHU Helionet Pl. S.C, który przedstawił młodym informatykom charakterystykę tej branży. Z grupą ekonomistów ciekawą rozmowę przeprowadziła Józefa Blicharz - s/d kadr, pracownik Zespołu Szkół nr 2. Przedstawiła przyszłym ekonomistom zalety zawodu dającego szerokie perspektywy i możliwość zatrudnienia na wielu stanowiskach pracy. Uczniowie klas mechanicznych o specjalności CNC spotkali się z Andrzejem Szczęchem, który jako technolog pracujący w firmie Unidez Nowa Dęba omówił specyfikę i możliwości zawodu operatora maszyn numerycznych. Z liczną grupą fryzjerek spotkała się pani Edyta Janiak, przedstawicielka zakładu fryzjerskiego "Afrodyzja" w Nowej Dębie i m. in. omówiła, jak założyć własny salon fryzjerski. Na temat form rekrutacji, wymogów rynku pracy, dokumentów aplikacyjnych dla uczniów klas maturalnych prelekcje przeprowadził Wojciech Śmiech - dyrektor handlowy firmy Donoria S.A. Z uczniami klas szkoły zawodowej spotkał się Andrzej Kołodziej, właściciel firmy PHUP "Palen” omawiając, m. in. z punktu widzenia pracodawcy, pożądane cechy dobrego pracownika.

 

     Spotkanie to dla wielu młodych ludzi było pierwszym bezpośrednim kontaktem z potencjalnym pracodawcą, które być może w przyszłości lepiej pomoże przygotować się do wejścia na rynek pracy. Zaproszeni goście podkreślili młodym ludziom znaczenie kształcenia zawodowego. W obecnych czasach liczą się przede wszystkim kompetencje i praktyczne umiejętności. Na rynkach pracy, nie tylko w Polsce, poszukiwani są fachowcy w konkretnej branży, specjaliści z wykształceniem technicznym, a pracodawcy cenią sobie głównie umiejętności. Zatem przyszłość należy do szkół technicznych i zawodowych - tak potwierdzają prelegenci.

     Dziękujemy serdecznie wszystkim gościom, którzy znaleźli czas i przyszli na spotkanie z młodzieżą. Jednocześnie mamy nadzieję na dalszą, owocną współpracę.

 

Dorota Furtak

 

RL/MM

Lista aktualności