Kontrast oraz wielkość czcionki

Kamery Online

Aktualności

Nowa Dęba na Mistrzostwach Świata w Speed-ball

30-11-2015

21 i 22 listopada odbyły się w Krakowie XXVII Mistrzostwa Świata w Speed-ball. Impreza tej rangi miała miejsce w Polsce po raz pierwszy. 

 

     Speed-ball to prosty sport z wykorzystaniem piłeczki i rakietek. Różni się od innych sportów z rakietkami tym, że piłeczka jest na uwięzi, przymocowana półtorametrową żyłką do masztu o wysokości 1,7m. Innowacyjne w speed-ball są również sposoby rozgrywki. Oprócz klasycznych w przypadku innych sportów z rakietkami singla i debla w speed-ball można grać również indywidualnie na czas, oraz sztafetowo (obie te konkurencje wymagają od zawodnika gry obiema rękami).

Speed-ball w Polsce pojawił się dzięki pochodzącemu z niewielkiej miejscowości Jadachy w naszym regionie Przemysławowi Wolanowi, który mieszkając z żoną przez rok w Egipcie (kolebce speed-balla) poznał ten sport i mocno się nim zainteresował. Będąc tam skontaktował się z Międzynarodową Federacją i dzięki ich pomocy był w stanie już po kilku miesiącach treningu wziąć udział w lutym 2014 roku w Mistrzostwach Świata w Kuwejcie, gdzie zajął 6 te miejsce w konkurencji super-solo.

Po powrocie do Polski we współpracy ze znajomymi założył na Podkarpaciu Stowarzyszenie Miłośników Sportu Speed-ball Polska, którego zadaniem jest promocja tego sportu w naszym kraju. Stowarzyszenie pod przewodnictwem Przemka przeprowadziło pokazy z warsztatami w kilkudziesięciu szkołach w całej Polsce. Nawiązało współpracę z Fundacją Rozwoju Kultury Fizycznej koordynującej wszystkie orliki i przeszkoliło ponad 50 animatorów z najprężniejszych orlików. Współpracuje również z ministerialnym programem Multisport którego celem jest aktywizacja sportowo-ruchowa dzieci z klas 4-6.

 

     Międzynarodowa Federacja Speed-ball z siedzibą w Kairze widząc, jak prężnie rośnie popularność i zainteresowanie speed-ballem w Polsce zaproponowała zorganizowanie w naszym Kraju Mistrzostw Świata. Stowarzyszenie podjęło wyzwanie i po kilku miesiącach przygotowań w Krakowie odbył się turniej. Do Polski przyleciało ponad 50 zawodników z takich speed-ballowych potęg jak Egipt, Japonia, Indie czy Francja. Na Mistrzostwach Polskę reprezentował nie tylko Przemek, ale również 5 jego wychowanków, którzy zagrali we wszystkich możliwych konkurencjach. Nasz region dzielnie reprezentowała, pochodząca z Cyganów Natalia Zielonka.
- Natalia tak mocno zaangażowała się w treningi, że w trakcie zawodów doznała bolesnego zapalenia mięśni i obecny na sali fizjoterapeuta w trosce o jej zdrowie zabronił kontynuowania dalszych zmagań. Natalia ma jednak ogromny potencjał i z pewnością pomożemy jej w kontynuowaniu kariery w Rzeszowie, gdzie chodzi teraz do szkoły - mówi Przemek Wolan, który nie tylko rozwija Stowarzyszenie, ale również troszczy się o swoich wychowanków.

Polacy nie tylko występowali na zawodach, ale odnieśli niemałe sukcesy. Dzięki krakowskim zawodnikom Martynie Dudek i Rafałowi Druzgała zdobyliśmy dwa srebra i brąz w zawodach juniorów. Najbardziej jednak cieszy brązowy medal Martyny Dudek, którą pomimo młodego wieku (15 lat) Międzynarodowa Federacja dopuściła do udziału w głównym turnieju.
- Martyna po sobotnim zwycięstwie nad Niemką i przegranej w półfinale z Francuską nie czuła się zbyt pewnie przed Niedzielnym meczem o trzecie miejsce. Jednak roczny trening, koncentracja i wsparcie kibiców pozwoliły jej pokonać Hinduską zawodniczkę i wywalczyć upragniony medal Mistrzostwa Świata" - dodaje Przemek dumny ze swojej podopiecznej.


     Organizatorzy dziękują również kilkudziesięcioosobowej grupie kibiców, którzy dzięki wsparciu Gminy Nowa Dęba i Starostwa Powiatowego w Tarnobrzegu, wynajętym specjalnie na tę okazję autobusem przyjechali na Mistrzostwa, aby dopingiem wspierać Polaków. Celem Stowarzyszenia na najbliższy rok jest rozwój struktur klubowych w taki sposób, aby jak najszybciej zarejestrować Związek Sportowy Speed-ball.
 


Przemysław Wolan
Prezes Zarządu
Stowarzyszenia Miłośników Sportu
Speed-Ball Polska

 

RL/MM
 

Lista aktualności