Kontrast oraz wielkość czcionki

Kamery Online

Aktualności

Promocja Zeszytu NTSK nr 12

03-12-2015

   W piątek 27 listopada 2015 r. w Samorządowym Ośrodku Kultury w Nowej Dębie odbyła się prezentacja nowego Zeszytu NTSK.

W wypełnionej po brzegi sali zostały zaprezentowane wypieki firmy Chle –Buś: świetne chleby, pyszne chałki, różnorodne bułeczki i drożdżówki oraz szeroki wybór słodkich ciast: makowców, serników, pierników, babek, kajmaków itd.

Głównymi bohaterami spotkania byli Państwo Krystyna i Stefan Busiowie, założyciele znanej w Nowej Dębie i regionie piekarni Chle – Buś. Przybyłych uczestników powitał Jerzy Sudoł, redaktor Zeszytu i przedstawił jego zawartość. Dr Janina Stadnik napisała o Puszczy Sandomierskiej i jej mieszkańcach, a ks. Marek Flis przedstawił mapy z XVIII wieku pokazujące Dembę. Krzysztof Krząstek w ciekawym artykule pisze o ludności rzymskokatolickiej parafii Majdan w latach 1890 – 1899 w świetle ksiąg metrykalnych. Dr Stanisław Lis opisał Radę Szkolną przy Szkole Ludowej w Ślęzakach w latach 1924 – 1946. Tomasz Dzięgielewski, historyk z Archiwum Akt Nowych w Warszawie pisze o inspekcjach powiatów tarnobrzeskiego i kolbuszowskiego w 1938 roku przeprowadzonych przez premiera gen. Sławoja Felicjana Składkowskiego. Znany artysta ludowy Jan Puk opisał wkroczenie Rosjan do Dęby i jarmarki w Majdanie. Ks. dr Mieczysław Wolanin przedstawił Śp. ks. Józefa Lisowskiego, proboszcza w Cyganach. Dr Magdalena Budnik z Uniwersytetu w Białymstoku napisała o XI Barbórkowej Dramie Teatralnej w Tarnobrzegu w dokumentach cenzury.

Dalszy ciąg historii nowodębskiego badmintona przedstawił jej twórca Antoni Malcharek, zwracając uwagę na osiągnięcia naszego sportowca Dawida Powęzki. Maryla Siudem napisała o Złotym Jubileuszu Piekarni Chle – Buś – 19 września 2015. Następną częścią Zeszytu jest obszerny wywiad ze Stefanem Busiem przeprowadzony przez Tomasza Sudoła. Adam Szurgociński opisał XVI Biegi Uliczne, które odbyły się 13 czerwca 2015 r., a Katarzyna Cesarz przedstawiła VIII Dni Kardynała Adama Kozłowieckiego. Zeszyt zamykają ciekawe wiersze nowodębianki Anny Sadowskiej.

   W czasie spotkania Stefan Buś przedstawił historię swojej nauki niełatwej sztuki wypieku pieczywa i mówił o trudnych początkach powstania piekarni w Nowej Dębie. Barwnie mówił o budowie firmy od podstaw, zabiegach o mąkę, urzadzenia, zmaganiach z biurokracją ale i o pomocy, jakiej doświadczył w sytuacjach, kiedy wydawało się, że wszystko stracone. Zbudował firmę, która jest dziś znakomitą wizytówką naszego miasta.

   Następnie autorzy artykułów przedstawili ich treść i zachęcali do  czytania.

   Jerzy Sudoł podziękował burmistrzowi Wiesławowi Ordonowi i jego zastępcy Zygmuntowi Żołądziowi za wsparcie publikacji. Podkreślił pracę redaktora technicznego Krystiana Rzemienia
i podziękował za złożenie Zeszytu. Słowa podziękowania skierował także do Mariusza Moskalewicza i Tomasza Sudoła, a także Iwony i Wiesława Szczurów. Na koniec spotkania Anna Sadowska przeczytała jeden ze swoich wierszy. Po spotkaniu Stefan Buś podpisywał Zeszyty, a zebrani mogli spróbować świetnych wypieków z piekarni Chle – Buś.

 

 

NTSK

RL/MS

Lista aktualności