Kontrast oraz wielkość czcionki

Kamery Online

Aktualności

Goście z Francji i Norwegii w Gimnazjum nr 1 w Nowej Dębie

26-03-2013

        Od 11 do 15 marca trwało spotkanie szkół partnerskich organizowane przez nasze gimnazjum. Uczniowie i nauczyciele z Norwegii i Francji odwiedzili „Jedynkę” w ramach realizowanego aktualnie projektu Comeniusa „Opowieści twojej historii” finansowanego przez Komisję Europejską.

Wizytę rozpoczęto od pokazania gościom szkoły, w której wszystkich przybyłych powitał dyrektor Zbigniew Wolwowicz. Obejrzano sale lekcyjne oraz halę sportową. Następnie udano się do Samorządowego Ośrodka Kultury na spotkanie z burmistrzem miasta i gminy Nowa Dęba - Wiesławem Ordonem. Burmistrz opowiedział gościom o historii i perspektywach rozwoju naszego miasta ilustrując swój wykład prezentacją multimedialną. Dyrektor Krystian Rzemień oprowadził wszystkich po budynku SOK-u.

Następnie wybrano się na krótką wycieczkę po Nowej Dębie, aby goście mogli poznać nasze miasto. Zawędrowano między innymi do firmy Biliński gdzie zwiedzono Muzeum Bombki Choinkowej. Wszyscy wzięli udział w warsztatach, podczas których mieli okazję samodzielnie ozdobić bombki. Po południu wszyscy wrócili do SOK-u tym razem na warsztaty taneczne, które dla międzynarodowej grupy poprowadziła Maria Łączna. Zajęcia rozpoczęły się od krótkiego pokazu zespołu Dębianie. Następnie członkowie zespołu utworzyli taneczne pary z comeniusową grupą i rozpoczęła się nauka poloneza oraz polki. Kolejne dwa dni to wycieczki, których celem było – zgodnie z tematyką projektu – poznanie wybranych aspektów historii naszego kraju. Odwiedzono Muzeum Archeologiczne i Rezerwat „Krzemionki” w Krzemionkach Opatowskich, było także zwiedzanie Sandomierza, w Łańcucie podziwiano zamek, oranżerię i storczykarnię. Po wycieczkach cała grupa mogła skorzystać z basenu.

Ostatniego dnia w Samorządowym Ośrodku Kultury na sesji roboczej spotkała się cała grupa Comeniusa, dodatkowo jeszcze oddzielnie pracowali nauczyciele. Młodzież zaprezentowała prezentacje multimedialne i teksty dotyczące kilku wybranych zagadnień: życie codzienne ludzi w czasie II wojny światowej, okres po zakończeniu wojny, "zimna wojna", Jesień Narodów i Unia Europejska. Nauczyciele na podstawie zaprezentowanych materiałów starali się wskazać, jakie są podobieństwa i różnice w zakresie powyższych tematów między krajami uczestniczącymi w projekcie.

Wieczorem odbyło się pożegnalne spotkanie w gimnazjum. Najpierw polska młodzież zaprezentowała pokaz mody europejskiej, podczas którego z przymrużeniem oka przedstawiła stereotypy w postrzeganiu innych narodów. Następnie wystąpili uczniowie utalentowani muzycznie i tanecznie. Pokazano też film ze spotkania we Włoszech. Wieczór zakończył się kolacją przygotowaną przez rodziców. Wcześnie rano w piątek pożegnano miłych gości. Nie obyło się bez łez. Jednak będzie jeszcze okazja do wspólnego spotkania, które w maju odbędzie się w Morestel we Francji.

        Pragniemy podziękować wielu instytucjom i osobom za okazaną nam pomoc i wsparcie: Radzie Rodziców przy naszym gimnazjum, Marii Łącznej – instruktorce tańca, Krystianowi Rzemieniowi - dyrektorowi SOK-u, Adamowi Szurgocińskiemu - dyrektorowi SOSiR-u, Grzegorzowi Busiowi, Januszowi Bilińskiemu – właścicielowi firmy Biliński oraz burmistrzowi naszego miasta - Wiesławowi Ordonowi. Szczególne podziękowania kierujemy w stronę rodziców comeniusowej młodzieży.

Zapraszamy na stronę projektów Comeniusa realizowanych przez naszą szkołę: www.gimnazjum1ndeba.neostrada.pl .

 

Szkolny koordynator projektu

Agnieszka Pazder

 

RL/MM

Lista aktualności