Kontrast oraz wielkość czcionki

Kamery Online

Aktualności

Koncert organowy w ramach IV edycji festiwalu „MARGARITAE BAROCI”

04-10-2017

29 września 2017 r. w kościele parafialnym w Chmielowie wybrzmiał koncert organowy w ramach czwartej edycji festiwalu muzyki kameralnej i organowej „MARGARITAE BAROCI”, którego organizatorem jest  Samorządowy Ośrodek Kultury w Nowej Dębie. Nazwa „Margaritae Baroci” w języku łacińskim oznacza „Perły Baroku”. Tą nazwą organizator chce nawiązać to stylu muzycznego – baroku – do którego należą wykonywane w ramach festiwalu utwory.

 

Ksiądz dziekan Józef Rogowski powitał muzyków z Krakowa i Gdańska oraz słuchaczy, zwłaszcza dzieci i młodzież z Zespołu Szkół w Chmielowie  pod opieka ks. wikarego Witolda Garbulińskiego. Koncertmistrzem wieczoru był Maciej Zakrzewski, którego sylwetkę twórczą przedstawili Łukasz Mateja – nauczyciel gry na organach, założyciel Krakowskiego Zespołu Kameralnego, współpracującego  z Samorządowym Ośrodkiem Kultury w Nowej Dębie.

 

W programie koncertu znalazły się takie utwory jak:

J.S .Bach – PRELUDIUM I FUGA D- DUR; WACHET AUF, RUFT UNS DIE STIMME   , J. Pachelbel – ARIA SEBALDINA, C. Ph. E. Bach – SONATA F- DUR,  L. Boellmann – SUITA GOTYCKA.

 

MACIEJ ZAKRZEWSKI – naukę gry na organach rozpoczął w klasie mgr Łukasza Matei w ZPSMuz. im. M. Karłowicza w Krakowie. Ukończył z wyróżnieniem studia na Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie organów prof. Romana Peruckiego i Dr Hanny Dys. Brał udział w wielu konkursach organowych i kompozytorskich. Jest laureatem I miejsca na VII Międzynarodowym Konkursie Muzyki Organowej im. J. P. Sweelincka (Gdańsk 2009), oraz IV miejsca na konkursie „Premio Elvira di Renna” w Pontecagnano- Faiano (Włochy 2008). W roku 2010 otrzymał „Złoty Laur Młodego Organisty” na XXXIII Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Giżycku. Wraz ze swym zespołem „Concitato” zdobył pierwszą nagrodę na VII Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Dawnej (Malbork 2009). Brał udział w kursach mistrzowskich- interpretacji muzyki organowej, prowadzonych m. in. przez M. Hoselbecka, P. van Dijka, O. Latry, H. Deustcha, W. Zerera, L. Ghielmi; improwizacji pod kierunkiem P. Pincemailla, T. A. Nowaka oraz w Warsztatach Muzyki Dawnej w Wieliczce (2008). Współpracuje m. in. z Polską Filharmonią Bałtycką w Gdańsku, Orkiestrą Polskiej Filharmonii Kameralnej, Orkiestrą Kameralną PROGRESS, Chórem Akademii Morskiej w Gdyni, Chórem CANTUS oraz chórem kameralnym „Discantus”, z którym dokonał nagrania „Mszy Kaszubskiej” Michała Sławeckiego. Brał udział w nagraniu Sonat kościelnych Mozarta, prowadzonym przez Maxima Vengerova.  Pracuje na stanowisku asystenta klasy organów w gdańskiej Akademii Muzycznej. Prowadzi klasę organów w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku. Jest wiceprezesem Pomorskiego Stowarzyszenia Musica Giovane, z którym organizuje m.in. Tczewskie Wieczory Organowe. W latach 2012- 2015 był organistą mszy św. radiowych transmitowanych z Bazyliki św. Brygidy w Gdańsku. W roku 2009 był nominowany do nagrody miasta Gdańska „Młodzi Twórcy Kultury”, a rok później do nagrody „Gryfa Pomorskiego” w kategorii „Pomorska Nadzieja Artystyczna”. W roku 2010 nominowano go do nagrody Miasta Gdańska "Splendor Gedanensis" za udział w wielu wydarzeniach artystycznych na terenie Pomorza. Koncertuje jako solista i kameralista w kraju i za granicą.

 

Na zakończenie niezwykłego koncertu dzieci wręczyły artyście bukiet kwiatów, dziękując za wizytę w naszej społeczności i możliwość przeżycia wzruszeń muzycznych.

Lista aktualności