Kontrast oraz wielkość czcionki

Kamery Online

Aktualności

Koncert oratoryjno-symfoniczny w Narodowe Święto Niepodległości

14-11-2017

11 listopada 2017 r. Samorządowy Ośrodek Kultury w Nowej Dębie gościł ponad 100 artystów -muzyków z Krakowa. W ramach czwartej  edycji Festiwalu muzyki kameralnej i organowej "Margaritae Baroci" odbył się koncert oratoryjno-symfoniczny w wykonaniu trzech połączonych chórów (Chór Sanktuarium Św. Jana Pawła II; Chór „Krakowskiej Młodej Filharmonii”; Akademicki Chór Politechniki Krakowskiej „Cantata”), Orkiestry Symfonicznej „Krakowskiej Młodej Filharmonii” dyrygowanej przez Tomasza Chmiela i solistów (Karin Wiktor-Kałucka oraz Jacek Ozimkowski). Pomysłodawca i organizator festiwalu – dyrektor SOK Krystian Rzemień – powitał artystów oraz licznie zebranych melomanów na czele z burmistrzem Wiesławem Ordonem i wiceburmistrzem Leszkiem Mirowskim. W programie koncertu znalazły się REQUIEM d-moll op.48 i PAWANA Gabriela Faure - francuskiego kompozytora i organisty. Występ rozpoczął się wspólnym odśpiewaniem Hymnu Państwowego i „Roty” a zakończył  uroczystym „Boże coś Polskę”.

 

Wykonawcy koncertu:

 Karin Wiktor-Kałucka - sopran
Urodzona w Dębicy, naukę śpiewu rozpoczęła w klasie prof. J. Redych-Czarnikowej w Szkole Muzycznej w Tarnowie. Ukończyła studia w Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie śpiewu prof. A. Kościelniak. Studiowała także w Dreźnie w Hochschule für Musik (Aufbaustudium) pod kierunkiem prof. Christiana Elssnera. Solistka Opery Krakowskiej. Ma w swoim repertuarze partie operowe i operetkowe. Występowała w Anglii, Belgii, Holandii, Niemczech i Szwajcarii. W sezonie 2002/2003 rozpoczęła współpracę z Operą na Zamku w Szczecinie.

Jacek Ozimkowski - bas/baryton
Absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Władysława Żeleńskiego w Krakowie w klasie organów prof. Andrzeja Białki. W 1995 r. ukończył z wyróżnieniem studia wokalne pod kierunkiem prof. Wojciecha Jana Śmietany w Akademii Muzycznej w Krakowie, następnie rozpoczął pracę w tejże Akademii. W 1995 r. wygrał europejski konkurs na stypendium firmy YAMAHA. W tym samym roku uzyskał dyplom Ministra Kultury i sztuki za szczególne osiągnięcia wokalne. Dokonał nagrań do Polskiego Radia i TV. Niezależnie od koncertów w Polsce występował w: Szwajcarii, Niemczech, Francji, Belgii, Szwecji, Norwegii, USA, Ukrainie, Litwie i Włoszech. W jego repertuarze znajdują się partie z oper Mozarta, Webera, Verdiego, Moniuszki, Czajkowskiego i innych. Nie brak również pozycji muzyki oratoryjno-kantatowej i liryki wokalnej. Jest jednym z czołowych solistów zespołu Capella Cracoviensis; współpracuje z Operą Krakowską i Teatrem Muzycznym w Gliwicach, a także z zespołami Muzyki Dawnej: Harmonologia, Concerto Polacco, Kapela Jasnogórska. Od 2012 roku prodziekan Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Krakowie.

Dr hab. Tomasz Chmiel - dyrygent
Dyrygent, pianista, aranżer. Urodził się w 1970 roku w Rzeszowie. W latach 1989-96 studiował w Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie dyrygentury prof. Jerzego Katlewicza oraz w klasie fortepianu doc. Marka Koziaka, kończąc oba kierunki z wyróżnieniem. Wielokrotnie brał udział w seminariach Akademii Bachowskiej w Stuttgarcie prowadzonych przez Helmutha Rillinga. W kwietniu 1994 roku zdobył I miejsce w I Ogólnopolskim Przeglądzie Młodych Dyrygentów im. Witolda Lutosławskiego w Białymstoku – nagrodzony przez Instytut Kultury Austriackiej w Warszawie udziałem w kursie mistrzowskim w Salzburgu. Dwukrotny stypendysta Ministerstwa Kultury i Sztuki, w czerwcu 1995 roku otrzymał Stypendium Twórcze Miasta Krakowa. Rok później uczestniczył w The Annaghmakerrig Sinfonia Summer School w Południowej Irlandii. Współpracuje z Operą Krakowską, Teatrem Muzycznym w Lublinie i Operą Kameralną w Krakowie. Oprócz pracy naukowo-dydaktycznej w Akademii Muzycznej w Krakowie jest dyrygentem Krakowskiej Młodej Filharmonii. Prowadził liczne koncerty w kraju – m.in. z Orkiestrą Filharmonii Krakowskiej, Szczecińskiej, Białostockiej, Rzeszowskiej, Łódzkiej a także z Toruńską Orkiestrą Kameralną – oraz poza jego granicami, odbywając tournée zagraniczne, m.in. z Orkiestrą Filharmonii Częstochowskiej (Szwecja, Korea Południowa), Krakowską Młodą Filharmonią (Holandia, Francja, Belgia, Niemcy).

Marek Kluza – przygotowanie połączenia chórów
Dyrygent i pedagog, absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie. W swoim dorobku ma on m. in. założenie Chóru Kameralnego Cantores Cracovienses. Od 1989 roku pracuje w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. M. Karłowicza w Krakowie, gdzie obecnie jest dyrygentem orkiestr dziecięcych, chóru II st. i zespołu wokalnego. Przez ok. 15 lat był chórmistrzem i zastępcą dyrektora Chóru Polskiego Radia. Od 2006 roku związał się z Operą Krakowską, pracując na początku jako kierownik Chóru Opery Krakowskiej, a następnie kierownik Chóru  Dziecięcego.
 

Tegoroczną edycję Festiwalu Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Kultura – Interwencje 2017. Edycja jesienna oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Lista aktualności