Kontrast oraz wielkość czcionki

Kamery Online

Aktualności

Koncert edukacyjny w ramach 4. edycji Festiwalu muzyki kameralnej i organowej "Margaritae Baroci"

17-11-2017

W środę 15 listopada 2017 r. sala widowiskowa SOK wypełniła się po brzegi miłośnikami muzyki z przedszkoli, szkół podstawowych oraz Domu Pomocy Społecznej i Środowiskowego Domu Samopomocy. W ramach czwartej edycji Festiwalu „Margaritae Baroci” Łukasza Mikołaj Mateja, który poprowadził koncert organowo-edukacyjny dla dzieci.  Koncert urozmaicała prelekcja i prezentacja slajdów edukacyjnych oraz konkurs dla dzieci uzupełniający podstawową wiedzę muzyczną.

W koncercie wzięły udział dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 2, Przedszkola nr 1, Przedszkola nr 5, Przedszkola Krasnal – w Nowej Dębie, SP i Przedszkola w Alfredówce oraz podopieczni DPS i ŚDS w Nowej Dębie.

Ideą cyklu "Margaritae Baroci”   jest propagowanie i prezentacja muzyki organowej. Udział w koncertach wybitnych organistów, prezentujących zróżnicowane praktyki wykonawcze, umożliwia prezentację muzyki organowej w ciekawy, nieszablonowy sposób.

Łukasz Mikołaj Mateja – organy, pianino, klawesyn

Urodził się w 1970 r. w Krakowie. W latach 1985-89 był uczniem Państwowego Liceum Muzycznego im. F. Chopina w klasie organów dra Mieczysława Tulei. W 1989 r. rozpoczął studia w Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie organów prof. Mirosławy Semeniuk – Podrazy. W 1991 r. otrzymał stypendium Roosevelt University i sudiował w Chicago Musical College w klasie organów David’a Schreder’a. Studia w Akademii Muzycznej w Krakowie ukończył w 1994 r. otrzymując Dyplom z wyróżnieniem. W roku akademickim 1994/95 odbył studia podyplomowe w Hochschule für Musik und Darstellende Kunst w Wiedniu w klasie organów prof. dr Hansa Haselböcka – jako tzw. Gaßthörer. Wykonał szereg koncertów organowych w Polsce, Niemczech, Austrii, USA, Francji, Irlandii, Słowacji, Czechach, na Węgrzech i Ukrainie. W 1994 r. założył i prowadzi jako kierownik artystyczny, oraz realizator B.C. Krakowski Zespół Kameralny, który wielokrotnie koncertował w kraju i za granicą. Równocześnie, w roku 1991 rozpoczął studia na wydziale Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki w Akademii Muzycznej w Krakowie i w roku 1996 otrzymał dyplom ze specjalnością: Teoria Muzyk. Od 1991 r. pełni funkcję organisty w krakowskim Sanktuarium Najświętszej Rodziny. W latach 1993-99 prowadził działalność pedagogiczną w ramach Instytutu Liturgicznego Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. W latach 1996-98 współrealizował jako pracownik Akademii Muzycznej w Krakowie Projekt Badawczy Komitetu Badań Naukowych. W latach 2006-2012 był dyrektorem Centrum Kultury i Turystyki w Wieliczce. Od 1997 r. pełni funkcję organisty i kantora Wspólnoty Niemieckojęzycznej Sankt Barbara działającej przy kościele XX. Jezuitów w Krakowie. Od 1998r. do chwili obecnej prowadzi klasę organów w Zespole Szkół Muzycznych im. Mieczysława Karłowicza w Krakowie. Od 2002 r. pełni w tej szkole funkcję kierownika sekcji teorii i wydziału wokalnego. Prowadzi ożywioną działalność koncertową jako solista i kameralista.

 

Tegoroczną edycję Festiwalu Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Kultura – Interwencje 2017. Edycja jesienna oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Lista aktualności