Kontrast oraz wielkość czcionki

Kamery Online

Aktualności

Koncert kameralno-oratoryjny w ramach festiwalu „Margaritae Baroci”

30-10-2017

W ramach festiwalu muzyki kameralnej i organowej „Margaritae Baroci” w sobotę 28 października 2017 r. w kościele p.w. Matki Bożej Królowej Polski w Nowej Dębie odbył się koncert kameralno – oratoryjny „Stabat Mater” nawiązujący do 100-lecia objawień fatimskich. Pomysłodawca i dyrektor artystyczny festiwalu p. Krystian Rzemień powitał licznie zebranych słuchaczy, proboszcza ks. dr Mieczysława Wolanina, krakowskich artystów - panieKarinę Wiktor – Kałucką i Agnieszkę Monasterską oraz Krakowski Zespól Kameralny na czele z p. Łukaszem Mateją. W swoim wystąpieniu nawiązał do obchodów 100-lecia objawień fatimskich, zwrócił uwagę, iż koncert odbywa się w 33 rocznicę śmierci ks. prałata Henryka Łagockiego – pierwszego proboszcza miejscowej parafii.  Dokonania artystyczne solistek przedstawił p. Łukasz Mateja, omówił także prezentowane utwory.

 

W programie koncertu znalazły się: G.B. Pergolesi – STABAT MATER – na zespół kameralny sopran i alt, BOGURODZICA – na głos solo, BOŻE COŚ POLSKĘ – na zespół kameralny.

 

KARIN WIKTOR-KAŁUCKA – sopran, pochodzi z Dębicy, naukę śpiewu rozpoczęła w klasie prof. J. Redych-Czarnikowej w Szkole Muzycznej w Tarnowie. Ukończyła studia w Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie śpiewu prof. A. Kościelniak. Studiowała także w Dreźnie w Hochschule für Musik (Aufbaustudium) pod kierunkiem prof. Christiana Elssnera. Od 1993 r. solistka Opery Krakowskiej. Ma w swoim repertuarze partie operowe i operetkowe. Występowała w Anglii, Belgii, Holandii, Niemczech i Szwajcarii. W sezonie 2002/2003 rozpoczęła współpracę z Operą na Zamku w Szczecinie.

Prof. dr hab. AGNIESZKA MONASTERSKA – alt, absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie. Uzyskała dyplom z wyróżnieniem w klasie śpiewu prof. Barbary Walczyńskiej. Z zespołem kameralnym Capella Cracoviensis związana jest od roku 1986. W swoim dorobku artystycznym posiada większość największych dzieł oratoryjnych XVII i XVIII wieku, a także utwory współczesne m.in. J. Łuciuka, B. Schaeffera, R. Palestera. Współpracuje gościnne z innymi zespołami w kraju i za granicą. Równocześnie występuje z repertuarem kameralnym dając recitale z muzyką romantyczną, impresjonistyczną oraz XX wieku z towarzyszeniem fortepianu, organów lub kwartetu smyczkowego. Brała udział w festiwalach takich jak: Muzyka w Starym Krakowie, Dni Muzyki Organowej (Kraków), Europaisches Musikfest Stuttgart, Oregon Bach Festiwal (USA), Seoul International Musikfestival 91 (Korea Pd.), Wratislavia Cantans. Dokonała kilkunastu nagrań płytowych, między innymi Msza d- moll A. Hoffmana – dyr. Roland Bader, trzy krótkie opery Minutes na Orkiestrę kameralną i cztery glosy solowe D. Milhauda - dyr. A. Rickenbacher, Demiurgos (opera) – Orkiestra i Chór Polskiego Radia i Telewizji w Krakowie dyr.- J.F. Florentio Junior (partia Adeli). Zajmuje się także pracą pedagogiczną. Prowadzi klasę śpiewu solowego na Wydziale Wokalno-Aktorskim w Akademii Muzycznej w Krakowie. W latach 2006-2012 była Kierownikiem Katedry Wokalistyki, od roku 2012 jest Dziekanem Wydziału Wokalno-Aktorskiego.

 KRAKOWSKI ZESPÓŁ KAMERALNY - założony został w 1994 r. przez Łukasza Mikołaja Mateję – kierownika artystycznego, absolwenta Krakowskiej Akademii Muzycznej w klasie organów prof. Mirosławy Semeniuk-Podrazy oraz, student Chicago Musical College w klasie organów David’a Schreder’a, Stypendysta Roosevelt University. W jego skład wchodzą znakomici instrumentaliści, absolwenci Akademii Muzycznej w Krakowie. Zespół gra szeroki repertuar, obejmujący dzieła od Renesansu, aż do kompozycji z XX. wieku. Występuje na prestiżowych krajowych i zagranicznych festiwalach. Wykonał kilkaset koncertów w Polsce, Czechach, Austrii, Francji, Niemczech, Libanie i na Słowacji.

KATARZYNA MATEJA – skrzypce, ALEKSANDRA RYMAROWICZ – skrzypce, BOGUSŁAWA JAGIELNICKA-HAWRYSZKÓW – altówka, EWA WOJSŁAW-BOBER – wiolonczela, JAN NOWICKI – kontrabas, ŁUKASZ MATEJA – basso continuo.

 

Festiwal został dofinansowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Kultura – Interwencje 2017 – Edycja jesienna.

 

Patronat nad tegoroczną edycją festiwalu objęli: TVP3 Rzeszów, Polskie Radio Rzeszów, Gość Niedzielny, Tygodnik Katolicki „Niedziela”, Radio Leliwa, Tygodnik Nadwiślański, Echo Dnia, Korso Kolbuszowskie.

 

Lista aktualności