Kontrast oraz wielkość czcionki

Kamery Online

Aktualności

Jubileuszowa 10. edycja Militariady już za nami!

20-06-2018

W roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości – w trzeci weekend czerwca północne Podkarpacie zamieniło się w poligon muzyczno-militarny. Militariada funkcjonuje już 10 lat! Z tej racji obchodziliśmy mały jubileusz. Z roku na rok jest coraz bardziej znana i ma ogólnopolski zasięg. W tym roku  w ciągu trzech dni 15,16,17 czerwca – według informacji służb zabezpieczających imprezę odwiedziło nas tysiące uczestników – Nowa Dęba przeszła we władanie wojskowych grup rekonstrukcyjnych.

 

Nowa Dęba jest miastem wojska i militariów. Położony jest tu jeden z największych w Polsce poligonów wojskowych i działają Ośrodek Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych "Dęba" oraz 33. Wojskowy Oddział Gospodarczy. Od 1937 r. w ramach Centralnego Okręgu Przemysłowego zaczęła powstawać tutaj Wytwórnia Amunicji nr 3, przy której powstawały zręby dzisiejszego miasta. Organizując pierwszą edycję Militariady chcieliśmy podkreślić militarny charakter Nowej Dęby. Także w tym roku część naszego miasta, jak w latach ubiegłych, zamieniła się w pole bitwy, z wykorzystaniem opancerzonych pojazdów, grup rekonstrukcyjnych i innego sprzętu lekkiego i ciężkiego – mówił burmistrz Nowej Dęby Wiesław Ordon.

Militariadę rozpoczęliśmy w piątkowe popołudnie 15 czerwca na Placu mjr. Gryczmana. Podziwialiśmy pokaz musztry paradnej w wykonaniu 1 Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego z Pułku Reprezentacyjnego oraz koncert Orkiestry Wojskowej z Rzeszowa. Mieszkańcy naszego miasta i gminy zaprezentowali się w przeglądzie pieśni żołnierskiej i patriotycznej w 100-lecie odzyskania niepodległości.

 - Tegorocznej imprezie nadaliśmy szczególny wymiar, chcąc podkreślić jakże ważną datę - rok 1918 i odzyskanie przez naszą Ojczyznę niepodległości, czego setną rocznicę świętujemy w bieżącym roku - zaznacza Krystian Rzemień, dyrektor Samorządowego Ośrodka Kultury, organizatora „Militariady”.

- Dlatego razem z Nowodębskim Towarzystwem Społeczno-Kulturalnym - na czele z prezesem Jerzym Sudołem -  wystąpiliśmy o grant ze środków unijnych na inscenizację historyczną ukazującą dzieje Polski od upadku w końcu XVIII stulecia, poprzez czas zaborów, powstań narodowych, aż do walk Polaków o niepodległość podczas I wojny światowej i bitwę warszawską 1920 r. - relacjonował dyrektor SOK.  Stała się ona centralnym punktem trzydniowej imprezy. W niedzielnej inscenizacji wystąpiło ponad 100 rekonstruktorów, a za jej przygotowanie odpowiedzialne było Przemyskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej „X D.O.K.”, mające na swoim koncie szereg tego typu wydarzeń. Po wprowadzeniu, mówiącym o upadku I Rzeczypospolitej i kolejnych zrywach narodowowyzwoleńczych, w finale znalazła się prawdziwie wystrzałowa i wybuchowa potyczka polskiego oddziału z czerwonoarmistami w 1920 r. Potyczka zakończyła się zwycięstwem Polaków. Reżyserem widowiska i prowadzącym je był Mirosław Majkowski, przewodniczący stowarzyszenia. Twórcy i wykonawcy widowiska zostali nagrodzeni gromkimi oklaskami bardzo licznie zgromadzonej publiczności oraz podziękowaniami od przedstawicieli organizatorów imprezy i zaproszonych gości – na czele z posłem RP Zbigniewem Chmielowcem i  marszałkiem województwa podkarpackiego Bogdanem Romaniukiem.

- W tym roku, ze względu na szczególny jubileusz, zaprosiliśmy znacznie więcej jednostek wojskowych, stąd tak liczna obecność żołnierzy i znacznie więcej prezentowanego sprzętu wojskowego – mówił dyrektor Krystian Rzemień.

Żołnierze z 21 Brygady Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa prezentowali uzbrojenie, wyposażenie taktyczne oraz szereg pojazdów i sprzętu wojskowego na co dzień używanego podczas realizacji zadań bojowych. W parku przy głównej alei każdy mógł zobaczyć, dotknąć i zapoznać się z rożnymi rodzajami broni strzeleckiej używanymi w Wojsku Polskim, wsiąść do bojowych transporterów opancerzonych ROSOMAK, wozów rozpoznawczych BRDM oraz armato-haubicy GOŹDZIK, kolejne atrakcje to  stanowisko stacji radiolokacyjnej na podwoziu gąsienicowym, działo przeciwlotnicze ZUR, rodzinna zabawa biegowa oraz rzut atrapą granatu. Bardzo dużą popularnością cieszyło się stanowisko 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz dioramy Przemyskiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych, a także nowodębskiego Strzelca. Swoje wozy i sprzęt prezentowały także inne służby – policja oraz straż pożarna. W namiocie informacyjnym organizatorów można było zakupić pamiątkowy kalendarz na 2019 rok, wydany z okazji 10. edycji Militariady. Rzesze gości korzystały z bogatej dodatkowej oferty imprezy: licznych stoisk handlowych z militariami, punktów gastronomicznych, atrakcji lunaparku. W niedzielę dużym zainteresowaniem przez cały dzień cieszył się polowy szpital Polpharmy.

Scena plenerowa nad zalewem przez dwa dni tętniła artystycznym życiem. W sobotę prezentowały się grupy artystyczne SOK – Akademia Tańca 50+, grupy taneczne Marka Dudy oraz  Art Dance. Wystąpił także „pionier nowodębskiego rapu” Kocur NDS. Gwiazdami wieczoru były wschodzące gwiazdy polskiej sceny muzyki rozrywkowej: Monika Lewczuk i Antek Smykiewicz. Prezentowali swoje utwory z energią, którą zarazili głównie młodszą cześć publiczności.

W niedzielę podziwialiśmy młodych wokalistów ze Studia Muzyki Rozrywkowej eMKa w najpiękniejszych piosenkach z bajek dla dzieci, ZPiT „Dębianie” oraz mażoretki „Diament”. Młodzież oklaskiwała pochodzącego z Nowej Dęby repera Jesioła, który wystąpił w duecie - Bracia Grim. Aplauz publiki wywołał Arab - wschodząca gwiazda polskiego rapu – artysta pochodzący z Rzeszowa.

Prawdziwa „bombą” okazał się wieczorny koncert zespołu BRAThANKI –wykonującego muzykę z pogranicza folku, popu i rocka. Wybrzmiały największe przeboje: Czerwone korale, Gdzie ten, który powie mi, Heniek, W kinie w Lublinie i najnowsze utwory, takie jak Mamo , ja nie chce za mąż, W niedzielę.

Zespół oczarował niezwykłą energią, charyzmą i scenicznym obyciem. Widownia była wypełniona po brzegi, publiczność w każdym wieku bawiła się znakomicie.

 

Militariada wpisała się w kalendarz imprez Województwa Podkarpackiego. W tym roku honorowy patronat nad Militariadą objęli: Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak, Wojewoda Podkarpacki Ewa Leniart oraz Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl. Województwo Podkarpackie było oficjalnym Partnerem Militariady. Na stoisku promocyjnym można było otrzymać szereg informacji i pomocy turystycznych związanych z naszym pięknym i wyjątkowym regionem.

Militariada – Nowa Dęba 2017 gościła jak zawsze swoich Mieszkańców oraz wszystkich, którzy zechcieli przyjechać i poznać unikalny charakter miasta podczas największej imprezy militarnej w regionie. Organizatorami byli: burmistrz miasta i gminy Nowa Dęba - Wiesław Ordon, prezes Nowodębskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego - Jerzy Sudoł oraz dyrektor Samorządowego Ośrodka Kultury w Nowej Dębie - Krystian Rzemień.

Dziękujemy wszystkim Sponsorom, dzięki którym impreza mogła się odbyć:

 

1.     Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej

2.     Województwo Podkarpackie

3.     Zakłady Metalowe „Dezamet”

4.     Huta Stalowa Wola

5.     Wojskowy Instytut Techniki Uzbrojenia

6.     Zakłady Chemiczne „Siarkopol”

7.     Starostwo Powiatowe w Tarnobrzegu

8.     Fenix Metalssp. z o.o. Chmielów

9.     Nadleśnictwo Nowa Dęba

10.  Szpital Powiatowy w Nowej Dębie

11.  Euro-Park „Wisłosan” Agencja Rozwoju Przemysłu w Tarnobrzegu

12.  Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Nowej Dębie

13.  HLG Sp. z o.o.

14.  Restauracja i Hotel „Dębianka” w Nowej Dębie

15.  Zakład Budowlano-Remontowy Stanisław Łęgowski, Bogdan Kupiec

16.  Bank Pekao w Tarnobrzegu

17.  Bank Spółdzielczy w Tarnobrzegu

18.  Przedsiębiorstwo Wielobranżowe „Karabela” w  Tarnobrzegu

19.  Stacja Paliw Auto-Gaz-But w Nowej Dębie

20.  Delikatesy Stokrotka

21.  Delikatesy Centrum ul. Krasickiego w Nowej Dębie

22.  Samorządowy Ośrodek Sportu i Rekreacji

23.  Fabryka leków Polpharma – Strefa na Zdrowie

Organizatorzy za pomoc w zabezpieczeniu imprezy dziękują również służbom policyjnym, strażackim, medycznym oraz publiczności, za spokojne świętowanie nowodębskich dni.

 

Zapraszamy do galerii zdjęć:

http://www.kultura.nowadeba.pl/wydarzylo-sie/art,2733,fotorelacja-z-pierwszego-dnia-militariady-2018.html

http://www.kultura.nowadeba.pl/wydarzylo-sie/art,2726,fotorelacja-z-drugiego-dnia-militariady-2018.html

http://www.kultura.nowadeba.pl/wydarzylo-sie/art,2727,fotorelacja-z-trzeciego-dnia-militariady-2018.html

 

 

Lista aktualności