Kontrast oraz wielkość czcionki

Kamery Online

Aktualności

Wystawa „Nie tylko 303. Polscy piloci nad Europą 1939-1945”

31-08-2018

Wystawa „Nie tylko 303. Polscy piloci nad Europą 1939-1945” już wkrótce w naszym mieście. Dzięki uprzejmości Sekcji Wystaw Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie wystawę będzie można podziwiać od 6 września 2018 r. w Samorządowym Ośrodku Kultury w Nowej Dębie.
Wychodząc od najbardziej znanego tematu, jakim jest dywizjon 303, w przystępny i atrakcyjny sposób pokazuje jedną z najpiękniejszych kart polskiego wysiłku zbrojnego w czasie II wojny światowej, jaką były działania polskich lotników na Zachodzie.

 

Wystawa podzielona jest na tematyczne plansze:

  • Atak o świcie
  • Turyści Sikorskiego
  • Bitwa o Anglię
  • Bożyszcza Anglii
  • Czwarta siła

 

Bitwa o Anglię była pierwszą ważną przegraną Niemiec podczas II wojny światowej. O jej wyniku zadecydowało zaledwie 2927 pilotów myśliwskich – wśród nich 145 Polaków. Polskie dywizjony walczyły z Niemcami nad Francją, Holandią, Niemcami, Afryką Północną, Włochami i Atlantykiem. Nigdy w dziedzinie ludzkich konfliktów tak wielu nie zawdzięczało tak wiele tak nielicznym” – tymi słowami Winston Churchill, ówczesny premiera Wielkiej Brytanii oddał hołd naszym lotnikom.


Ta wystawa to niesamowita podróż w czasie nie tylko dla pasjonatów historii II wojny światowej.

 

Wernisaż wystawy w Samorządowym Ośrodku Kultury w Nowej Dębie odbędzie się w czwartek 6 września 2018 r. o godz. 18:00.

 

Serdecznie zapraszamy!

 

Lista aktualności