Kontrast oraz wielkość czcionki

Kamery Online

Aktualności

II koncert w ramach 5. edycji Festiwalu muzyki kameralnej i organowej "Margaritae Baroci"

02-10-2018

28 września 2018r. w kościele parafialnym w Cyganach odbył się II koncert piątej edycji festiwalu muzyki kameralnej i organowej „MARGARITAE BAROCI”, którego organizatorem jest Samorządowy Ośrodek Kultury w Nowej Dębie. Nazwa „Margaritae Baroci” w języku łacińskim oznacza „Perły Baroku”. Tą nazwą organizator chce nawiązać to stylu muzycznego – baroku – do którego należą wykonywane w ramach festiwalu utwory. Był to koncert organowy z towarzyszeniem puzonu.

Wspaniałych artystów, zaproszonych gości i parafian powitał Proboszcz Parafii ks. Krzysztof Kułaga, który wyraził swoją wdzięczność Dyrektorowi SOK za uwzględnienie Parafii Cygany w tegorocznej edycji Festiwalu. Krystian Rzemień – Dyrektor SOK w Nowej Dębie, przedstawił sylwetki wykonawców oraz program drugiego w tej edycji koncertu. W programie znalazły się głównie  utwory Jana Sebastiana Bacha, także J. L. Krebsa, H. Purcela, G.F. Haendla, C. Francka, A. Dvoraka. Gościem specjalnym wieczoru był organista p. Marek Stefański – wirtuoz organów, pedagog i animator życia muzycznego, należący do grona najbardziej aktywnych artystycznie polskich organistów, również na arenie międzynarodowej. Towarzyszył mu p.Tomasz Stolarczyk – wirtuoz puzonu. Prowadzi działalność koncertową jako solista, kameralista oraz muzyk orkiestrowy. Niezwykle utytułowanypracownik Filharmonii Krakowskiej zatrudniony jako I puzonista – solista, pedagog w szkołach muzycznych. Koncert wywarł na słuchaczach ogromne wrażenie. Był to triumf polifonii nad homofonią. Muzyka, zwłaszcza Bacha, silnie oddziaływała na słuchaczy, stając się definicją, tego, co piękne dla ludzkiego ucha. Był to koncert żywy, płynny i wirtuozerski.


Tegoroczny festiwal  objęty jest patronatem honorowym: Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pana prof. Piotra Glińskiego, Biskupa Ordynariusza Diecezji Sandomierskiej Krzysztofa Nitkiewicza, Posła na Sejm RP pana Zbigniewa Chmielowca, Posła na Sejm RP pana Rafała Webera, partnerzy i współfinansowanie: Narodowe Centrum Kultury, Zarząd Powiatu Tarnobrzeskiego, Grupy NSG - właściciel marki Pilkington, Zakłady Farmaceutyczne Polpharma S.A., Elektromontaż Rzeszów S.A - Zespół Budów Mielec.

Lista aktualności