Kontrast oraz wielkość czcionki

Kamery Online

Aktualności

Za nami półmetek realizacji projektu „Zatrzymaj się na chwilę”

15-10-2018

W ramach projektu realizowanego przez Stowarzyszenie na Rzecz Ekorozwoju i Promocji Wsi Jadachy mającego na celu edukację historyczną oraz integrację społeczności lokalnej wokół wspólnej idei - zachowania od zapomnienia ludzi walczących o niepodległość, wśród których byli także mieszkańcy Jadachów i okolic, udało się rozpocząć budowę swego rodzaju pomnika.

 

     Przygotowano teren, zakupiono duży kamień, który został  odpowiednio przygotowany do zamieszczenia na nim tablicy pamiątkowej oraz wykonania pod nim dwustopniowego postumentu. W ramach projektu wydaliśmy także  okolicznościową gazetkę „Blisko Nas” poświęconą setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W gazetce zamieściliśmy informacje o poszczególnych etapach projektu. Kolejnym punktem było spotkanie pracownika IPN w Warszawie Pana Tomasza Sudoła z mieszkańcami Jadachów i zainteresowanymi osobami  z  gminy Nowa Dęba, który wygłosił bardzo ciekawą prelekcję na temat naszych rodaków - ofiar z okresu I wojny światowej i walk o niepodległość w latach 1914 – 1921.

     Prelekcja spotkała się z dużym zainteresowaniem szczególnie starszych mieszkańców i młodzieży. Ostatnim etapem projektu będzie zakończenie budowy pomnika i jego uroczyste odsłonięcie w rocznicę odzyskania niepodległości oraz zorganizowanie wspólnie ze Szkołą Podstawową w Jadachach uroczystej wieczornicy dla mieszkańców i gości. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do Jadachów 9 listopada. Szczegóły uroczystości zamieścimy niebawem na okolicznościowych plakatach.
     Projekt dofinansowano ze środków Programu „Działaj Lokalnie” Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodka Działaj Lokalnie przy Fundacji Fundusz Lokalny SMK. Projekt współfinansowany również przez samorząd Województwa Podkarpackiego, Powiat Stalowowolski, Powiat Tarnobrzeski oraz Gminę Nowa Dęba.


Elżbieta Głaz
Stowarzyszenie na Rzecz Ekorozwoju
i Promocji Wsi Jadachy
www.ekojadachy.pl

 

RL/MM

Lista aktualności