Kontrast oraz wielkość czcionki

Kamery Online

Aktualności

Zakończyła się piąta edycja Festiwalu muzyki kameralnej i organowej „Margaritae Baroci”

13-11-2018

„Margaritae Baroci” w języku łacińskim oznacza „Perły Baroku”. Ta nazwa nawiązuje do stylu muzycznego – baroku – do którego należą wykonywane w ramach festiwalu utwory. Piąta edycja odbywająca się od końca września do połowy listopada 2018 roku obejmowała cykl dziewięciu koncertów, w tym: dwa organowe, jeden organowo-oratoryjny, jeden organowy z towarzyszeniem puzonu oraz pięć kameralnych. Dwa z koncertów były koncertami edukacyjnymi przeznaczonymi specjalnie dla dzieci i młodzieży. Koncerty odbywały się w Samorządowym Ośrodku Kultury w Nowej Dębie oraz kościołach na terenie Gminy Nowa Dęba: Matki Bożej Królowej Polski w Nowej Dębie, Podwyższenia Krzyża Świętego w Nowej Dębie, w Chmielowie, w Cyganach i w Tarnowskiej Woli. Udział w każdym z koncertów był tradycyjnie bezpłatny.

 

Na uwagę zasługuje fakt, że tegoroczna edycja po raz pierwszy wprowadziła Festiwal w wymiar międzynarodowy, za sprawą dwóch koncertów, w trakcie których utwory barokowych mistrzów wykonywali artyści z Węgier i Austrii. W tym roku Festiwal otrzymał dodatkowo patronat honorowy Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz był dofinansowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Kultura – Interwencje 2018.

 

W tym roku Festiwal „Margaritae Baroci” odbywał się w trakcie Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Myśl o tym jubileuszu towarzyszyła mi podczas pracy nad programem Festiwalu, dlatego nieco częściej niż zwykle mogliśmy słyszeć muzykę z poza okresu baroku, przez co słuchaliśmy gatunków muzycznych, które towarzyszyły naszym przodkom – żyjącym pod zaborami oraz walczącym o niepodległość Ojczyzny – komentuje Krystian Rzemień, kierownik artystyczny Festiwalu i dyrektor SOK.

 

 

Patronat honorowy:

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego pan prof. dr hab. Piotr Gliński

Ordynariusz Sandomierski J.E. Bp Krzysztof Nitkiewicz

Poseł na Sejm RP pan Zbigniew Chmielowiec

Poseł na Sejm RP pan Rafał Weber

 

Partnerzy i współfinansowanie:

Narodowe Centrum Kultury

Powiat Tarnobrzeski

Pilkington Automotive Poland

Zakłady Farmaceutyczne Polpharma S.A.

Elektromontaż Rzeszów S.A. Zespół Budów w Mielcu

 

Patroni medialni:

TVP 3 Rzeszów

Polskie Radio Rzeszów

Radio Leliwa

Tygodnik Gość Niedzielny

Tygodnik Niedziela

Tygodnik Nadwiślański

Gazeta Codzienna Echo Dnia

iTV Wisła

Telewizja Lokalna

Lista aktualności