Kontrast oraz wielkość czcionki

Kamery Online

Aktualności

Spotkanie promocyjne książki i wystawy pt. "Z Niepodległej. Opowieść o Nowej Dębie (...)"

07-11-2018

Zapraszamy na towarzyszący nowodębskim obchodom 100-lecia odzyskania niepodległości wernisaż wystawy i promocję książki pt. "Z Niepodległej. Opowieść o Nowej Dębie - mieście powstałym dzięki odzyskaniu przez Polskę suwerenności".

 

- 10 listopada, sobota, godz. 18:00
Nowa Dęba – Dom Kultury, sala kameralna

oraz:
- 10 listopada, sobota, godz. 12:00, Nowa Dęba – Remiza OSP Poręby Dębskie
- 10 listopada, sobota, godz. 15:00, Nowa Dęba – Remiza OSP Dęba

 

 

To paradoks, często jednak spotykany w historii: że najważniejsze w dziejach Nowej Dęby wydarzenie nie jest w należyty sposób eksponowane, gdyż – jeśli posługiwać się prawidłami historiografii – musi być skryte w ciągu chronologicznym. Nowa Dęba powstała jako wieś w XVI wieku, status miasta otrzymała w 1961 r. Pomiędzy tymi elementarnymi – i metrykalnymi – faktami mieści się jednak coś znacznie ważniejszego, czyli przeistoczenie niewielkiej, niewiele znaczącej leśnej osady w ośrodek przemysłowy, przy którym wyrosło osiedle mieszkaniowe. To dzięki tej inwestycji Nowa Dęba mogła stać się miastem, centrum niemałej gminy.

Od powstania aż po narodziny II Rzeczypospolitej Nowa Dęba (a wtedy: Dęba) nie różniła się niczym od wielu miejscowości, lokowanych w Puszczy Sandomierskiej. Nie rozwinęła się ani w Polsce przedrozbiorowej, ani pod austriackim zaborem; na swoją szansę musiała długo czekać. Dopiero bowiem po odzyskaniu przez Polskę niepodległości rozpoczął się proces, prowadzący do awansu wsi. Słabo zindustrializowane państwo, zmuszone do zapewnienia sobie samowystarczalności, podjęło się stworzenia zwartego, komplementarnego organizmu gospodarczego – w konsekwencji czego nakreślony został plan budowy Centralnego Okręgu Przemysłowego. Ulokowanie w Dębie wytwórni amunicji spowodowało zapoczątkowanie tam mechanizmów urbanistycznych i de facto stworzenie miasta. Swoje powstanie Nowa Dęba zawdzięcza więc – choć nie bezpośrednio, to jednak faktycznie – odzyskaniu przez Polskę w 1918 r. niepodległości. O tym właśnie traktuje ta książka. Utrzymana w konwencji reportażu historycznego, z narracją wiedzioną w poetyce opowieści. Przedstawia cały długi proces rozwoju Nowej Dęby i sąsiadujących z nią wsi: od osadnictwa na puszczańskich wyrębach po przemysłową miejskość.

 

Autorem książki jest znany krakowski dziennikarz Waldemar Bałda. Uczestnicy wydarzenia będą mogli wziąć udział w konkursie o Nowej Dębie oraz niepodległości Polski, a także otrzymają bezpłatny egzemplarz książki.

 

Zapraszamy!

 

 

Dofinansowano ze środkow Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

 

Projekt realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości.

 

Lista aktualności