Kontrast oraz wielkość czcionki

Kamery Online

Aktualności

Inauguracyjny koncert 6. edycji Festiwalu muzyki kameralnej i organowej "Margaritae Baroci"

23-05-2019

 

Szósta edycja Festiwalu muzyki kameralnej i organowej „Margaritae Baroci”  odbywa się od końca maja do połowy września w 2019 roku i obejmuje cykl siedmiu koncertów, w tym: dwa kameralne-taneczne, kameralno-organowy, organowy, dwa kameralne oraz oratoryjno-symfoniczny. Pierwszy z koncertów to koncert edukacyjny, przeznaczony specjalnie dla dzieci. Koncerty odbywają się w Samorządowym Ośrodku Kultury w Nowej Dębie oraz kościołach na terenie Gminy Nowa Dęba: Matki Bożej Królowej Polski w Nowej Dębie, Podwyższenia Krzyża Świętego w Nowej Dębie, w Chmielowie, w Cyganach i w Tarnowskiej Woli. Udział w każdym z koncertów tradycyjnie jest bezpłatny. Koncerty w tegorocznej edycji Festiwalu wykonują artyści z Polski oraz z Ukrainy, ponadto w ramach tegorocznej edycji odbędzie się polskie prawykonanie utworu oraz debiut artystyczny artysty młodego pokolenia.

 

Więcej o festiwalu tutaj.

 

koncert kameralny z pokazem tańca - edukacyjny dla dzieci

31 maja, piątek, godz. 11:00

Samorządowy Ośrodek Kultury w Nowej Dębie, s.widowiskowa

 

W programie:

„Między dźwiękiem a ruchem” – prezentacja charakterystycznych rodzajów muzyki i tańca epoki baroku (courante, sarabanda, gigue, menuet, gawot)

  • A.Corelli – Sonata XII d-moll op. 5 La Follia – na skrzypce i basso continuo
  • A.Vivaldi – Sonata e-moll F. XIII nr 18 na dwoje skrzypiec i basso continuo (Grave; Corrente – Allegro; Giga – Allegro; Gavotta – Allegro)
  • A.Corelli – Wybór tańców z Sonat op. 5 na skrzypce i basso continuo [Gavotta (z Sonaty X F-dur); Corrente, Sarabanda, Giga (z Sonaty VII d-moll)]
  • A.Vivaldi – Sonata d-moll RV 12 na skrzypce i basso continuo (Preludio – Largo; Corrente – Allegro; Giga – Allegro; Gavotta – Presto)
  • A.Corelli – Wybór tańców z Concerti grossi op. 6 [Preludio (z Concerto grosso B-dur nr 11); Minuetto, Corrente, Gavotta (z Concerto grosso F-dur nr 9); Giga (z Concerto grosso B-dur nr 11)]

 

Wykonawcy:

Zespół Instrumentów Dawnych „INTRADA” w składzie:
Anna Śliwa – skrzypce barokowe
Elżbieta Górka – skrzypce barokowe
Mateusz Kowalski – viola da gamba
Justyna Grabowska – klawesyn

Zespół Instrumentów Dawnych "Intrada" skupia instrumentalistów – absolwentów Akademii Muzycznej w Krakowie, zainteresowanych wykonawstwem historycznym. Wykonuje głównie muzykę związaną z tańcem i innymi formami przedstawień scenicznych. Repertuar zespołu obejmuje utwory kilku epok, od średniowiecza po barok i klasycyzm. Muzycy grają na kopiach instrumentów dawnych mistrzów. W dyspozycji zespołu znajdują się: barokowe skrzypce, altówka i wiolonczela, viola da gamba, viola d’amore, fidel, pochette, lira da braccio, lutnia, arcylutnia, dawne instrumenty dęte, klawesyn i rodzina instrumentów perkusyjnych. Intrada ściśle współpracuje z Baletem Dworskim Cracovia Danza w jego spektaklach tematycznych, poświęconych tradycji i kulturze epok minionych.


Soliści Baletu Dworskiego „CRACOVIA DANZA”:
Marta Baranowska
Łukasz Szkiłądź
Balet Dworski "Cracovia Danza" powstał w 2006 roku w Krakowie. Balet kontynuuje działania Baletu Dworskiego „Ardente Sole” oraz działającej pod tą samą nazwą Fundacji, założonej w roku 1998 przez Romanę Agnel. Instytucja powstała z myślą o stworzeniu jak najlepszych warunków pracy dla tancerzy tworzących unikalny, jedyny w Polsce profesjonalny zespół tańców historycznych, mogący poszczycić się wieloma znaczącymi sukcesami artystycznymi i organizacyjnymi oraz osiągnięciami w zakresie popularyzacji kultury wysokiej i edukacji artystycznej. Repertuar Baletu to tańce z czasów Średniowiecza, Renesansu i Baroku. Balet współpracuje z krajowymi i zagranicznymi instytucjami naukowymi i kulturalnymi działającymi w celu rozpowszechniania oraz promocji tańców historycznych i kultury dworskiej.

 

Lista aktualności