Kontrast oraz wielkość czcionki

Kamery Online

Aktualności

Bielowianki na Folkowisku

19-07-2019
Bielowianki z Rozalina na...

Członkinie zespołu folklorystycznego "Bielowianie" z Rozalina wystąpiły na scenie tegorocznej edycji Festiwalu Kultury Pogranicza "Folkowisko", który odbył się w dniach 11-14 lipca 2019 r. w Gorajcu.

 

     Folkowisko - Dziady 2019 Gorajec – to miał być zwykły koncert, ale w tym dniu nic nie było zwyczajne! Wyruszyłyśmy z Rozalina pozytywnie nastawione w pełnym słońcu, niestety z każdym kilometrem pogoda się pogarszała, a droga robiła się coraz węższa i… no cóż gładkich asfaltów to oni nie mają. Pomimo turbulencji i nawałnicy prześpiewałyśmy całą podróż! Im bliżej celu jedyne co się poprawiało to widoki za oknem: piękne pola i coraz więcej lasów, a tym samym coraz mniej „ludzi”. Nawet obawiałyśmy się czy nasz kierowca na pewno wie dokąd jedzie??? Udało się dotarłyśmy do celu... my i mnóstwo sympatyków folkowej muzyki.

     Wśród zebranych trudno było znaleźć przeciętnego człowieka, każdy był … trudno to opisać po prostu inny niż wszyscy, wyjątkowy. Zrobiło to na nas ogromne wrażenie, choć już sam Chutor Gorajec jest miejscem niezwykle klimatycznym. Miałam wrażenie, że czas cofną się i chyba nie tylko ja. Ze względu na deszcz, który nie chciał odpuścić nasz występ został przeniesiony do stodoły! Pierwsza myśl: mamy śpiewać w stodole? Ale tak jak to miejsce i stodoła nie była zwyczajna. Przystosowana do koncertowania z super sceną, ale co najważniejsze wypełniona publicznością. Każdemu kto gra, śpiewa lub tańczy życzymy takiej publiczności. Oni nas nie słuchali tylko razem z nami świetnie się bawili. Były tańce, brawa, każdy ruszał się w rytm muzyki i tak naprawdę to uczestnicy folkowiska sprawili nam więcej radości niż my im. Za co serdecznie dziękujemy!

 

     Po występie krótka przerwa na pyszny posiłek i zwiedzanie zabytkowej cerkwi z XVI wieku, a potem wróciłyśmy do „stodoły”. Na scenie zaprezentowały się Niezapominajki z którymi śpiewała cała sala, a potem tańce rozpoczął organizator Folkowiska tradycyjnym chodzonym. Parkiet wypełnił się i nawet niektóre z nas dały się porwać tradycyjnej muzyce. Przypuszczamy, że tańcom i śpiewom nie było końca - my niestety musiałyśmy wracać do domu. Festiwal Kultury Pogranicza – niezwykłe wydarzenie. Dziękujemy, że mogłyśmy w nim uczestniczyć.

 

--- 
Zespół „Bielowianie” powstał w 1996 r. Założycielką zespołu jest Krystyna Koper. Jego nazwa pochodzi od części wsi Rozalin, którą dawniej nazywano „Biele”. Jest to zespół folklorystyczny, który pisze własne piosenki i ma swoją gwarę, stroje i obrzędy związane ze świętami. Obecnie liczy 8-10 osób. Podczas występów przed szerszą publicznością do zespołu dołączają dodatkowe osoby. Bielowianie działają społecznie. Swoją kulturę prezentują w szkołach, przedszkolach i domach kultury.

 

Źródło: https://www.facebook.com/Bielowianie-2147717705519468/

 

RL/MM

Lista aktualności