Kontrast oraz wielkość czcionki

Kamery Online

Aktualności

Zespoły Polonijne zawitały do Nowej Dęby!

22-07-2019

Na zaproszenie Samorządowego Ośrodka Kultury i dzięki uprzejmości Wojewódzkiego Domu Kultury w  Rzeszowie  20 lipca 2019 r., w ramach Dni Polonijnych w Województwie Podkarpackim, gościliśmy 2 zespoły uczestniczące w Światowym Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych odbywający się w Rzeszowie. Swoją obecnością zaszczycili nas: Polski Zespół Taneczny SPK „ISKRY” z Winnipeg w Kanadzie oraz Zespół Pieśni i Tańca „Ojczyzna” z Baltimore w stanie Maryland w USA. Młodzi artyści wypełnili przestrzeń miasta nie tylko radością i optymizmem, ale także podzielili się z nami swoim postrzeganiem patriotyzmu i miłością do Ojczyzny.

Pierwszym punktem wizyty było zwiedzanie Muzeum Opowieści mieszczącego się w budynku szkoły w Rozalinie oraz spotkanie z „Bielowiankami”, które zachwyciły naszych gości swoim występem. Była wspólna nauka piosenek oraz słodki poczęstunek.

Zespoły zagraniczne, grupy działające w naszej placówce i zgromadzoną widownię powitali burmistrz miasta i gminy Nowa Dęba – Wiesław Ordon wraz ze starostą tarnobrzeskim – Jerzym Sudołem. By Polonusi poczuli się jak w domu, powitano ich tradycyjnie chlebem.

Koncert rozpoczął sie występem ZPiT „Dębianie". Następnie zaproszeni goście naprzemiennie wykonywali tańce ciesząc nasze oko różnorodnymi, barwnymi strojami. Tradycyjne piosenki i śpiewki lasowiackie wykonały „Cyganianki”. Wszyscy artyści - goście, gospodarze oraz publiczność - zaśpiewali na finał uroczystości piosenkę „Bo wszyscy Polacy to jedna Rodzina”. Były wzruszenia, podziękowania i wymiana drobnych upominków. A na zakończenie sobotniego spotkania goście w rytmie poloneza przeszli pod Pomnik Niepodległości, aby pamiątkowym zdjęciem upamiętnić wizytę w Nowej Dębie.

Ta wizyta, zakończona w godzinach wieczornych, była dla naszej społeczności wielkim świętem kulturalnym. Artyści poprzez taniec i muzykę wyrażali tęsknotę do Ojczyzny swoich ojców, uczyli się polskiej kultury. Okazało się, że nawet na drugim końcu świata nie zapominają o swoich polskich korzeniach, a ludowa tradycja to sposób na wyrażenie miłości do Ojczyzny, a niektórzy po raz pierwszy odwiedzili kraj swoich rodziców, czy dziadków. Warto nadmienić, że jeden z tancerzy pochodzi z okolic naszego miasta. W Nowej Dębie mogli pochwalić się swoimi talentami!

Zespół Taneczny SPK „ISKRY” (Winnipeg, Kanada) – założony w 1967 r. przez pana Henryka Lorenca przy Stowarzyszeniu Polskich Kombatanów Koło Numer 13 w Winnipeg. Z powodzeniem realizuje swój program artystyczny na terenie Kanady, Stanów Zjednoczonych oraz Europy. Funkcje choreografa pełni pani Krystyna Kovach. Każdego roku „ISKRY” prezentują swój bogaty repertuar dla tysięcy gości uczestniczących w jednym z najpopularniejszych kanadyjskich festiwali „Folklorama”.

Zespół Pieśni i Tańca „Ojczyzna” (Baltimore, USA) – historia zespołu sięga roku 1975. Wtedy, w Baltimore działały dwa niezależne zespoły ludowe, które w 1982 roku zostały połączone w jeden i przyjęły nazwę „Ojczyzna”. Zespół charakteryzuje się radością, dynamiką, przepięknymi wielobarwnymi strojami oraz pięknymi opracowaniami choreograficznymi.

 

Lista aktualności