Kontrast oraz wielkość czcionki

Kamery Online

Aktualności

Czwarty koncert 6. edycji Festiwalu muzyki kameralnej i organowej "Margaritae Baroci"

20-08-2019

17 sierpnia 2019 r. w Kościele Parafialnym pod wezwaniem św. Jadwigi Królowej w Cyganach wybrzmiał koncert organowy z jasnogórskimi akcentami - czwarty w szóstej edycji wydarzenia. Grono słuchaczy powitali gospodarz ksiądz proboszcz Krzysztof Kułaga oraz pomysłodawca i kierownik artystyczny festiwalu dyrektor SOK Krystian Rzemień. Przedstawił muzyka i krótko omówił repertuar, zaprezentował zebranym wybitnego wirtuoza organów - pana Jana Mroczka, który m.in. w 2012 roku otrzymał odznaczenie honorowe „Zasłużony dla Kultury Polskiej” od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest członkiem Rady Programowej Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej Gaude Mater. W styczniu 2017 roku uzyskał stopień doktora sztuki w Akademii Muzycznej w Krakowie. Dotychczas występował jako solista w Polsce, Luksemburgu, Niemczech, Rosji, na Litwie i na Węgrzech. Repertuar koncertu był różnorodny i niezwykle wzruszający, szczególnie końcowe  Ave Maria  J.Alaina , publiczność wysłuchała kolejno:  J. S .Bach – Preludium i fuga f-moll BWV 534, A. Guilmant – Marsz na temat Haendla „Lift up your heads”, C.Debussy – Clair de lune (trans. Alexandre Cellier), C.Franck – Pastorale, P. Cochereau – Tryptyk na dwa tematy – Introduction et Scherzo, L.Vierne – III Symfonia fis-moll – cz. I Allegro maestoso, L. Vierne – Les angelus (Anioł Pański) – Au midi. Polskim akcentem koncertu było brawurowe odegranie Poloneza fis-moll po.44 Fryderyka Chopina. Pan Mroczek w niezwykle zajmujący sposób opowiadał o muzyce-o wpływie francuskich artystów- organistów na polska muzykę organową. Ciekawostką jest fakt, iż większość organistów w paryskich katedrach to osoby niewidome, świadczy to o ich niezwykłym talencie, maestrii i muzycznej intuicji.

W tym roku Festiwalu muzyki kameralnej i organowej „Margaritae Baroci”  odbywa się od końca maja do połowy września w 2019 roku i obejmuje cykl siedmiu koncertów, w tym: dwa kameralno-taneczne, kameralno-organowy, organowy, dwa kameralne oraz oratoryjno-symfoniczny. Pierwszy z koncertów to koncert edukacyjny, przeznaczony specjalnie dla dzieci. Koncerty odbywają się w Samorządowym Ośrodku Kultury w Nowej Dębie oraz kościołach na terenie Gminy Nowa Dęba: Matki Bożej Królowej Polski w Nowej Dębie, Podwyższenia Krzyża Świętego w Nowej Dębie, w Chmielowie, w Cyganach i w Tarnowskiej Woli. Udział w każdym z koncertów tradycyjnie jest bezpłatny. Koncerty w tegorocznej edycji Festiwalu wykonują artyści z Polski oraz z Ukrainy, ponadto w ramach tegorocznej edycji odbędzie się polskie prawykonanie utworu oraz debiut artystyczny artysty młodego pokolenia.

 

Tegoroczny festiwal objęty jest patronatem honorowym: Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Posła na Sejm RP Zbigniewa Chmielowca, Posła na Sejm RP Rafała Webera, partnerzy i współfinansowanie: dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka” realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca, Zarząd Powiatu Tarnobrzeskiego, NSG Group - właściciel marki Pilkington, Zakłady Farmaceutyczne Polpharma S.A., Elektromontaż Rzeszów S.A - Zespół Budów Mielec, Zakłady Metalowe „DEZAMET” S.A., Innowacja Sp. z o.o.

 

Lista aktualności