Kontrast oraz wielkość czcionki

Kamery Online

Aktualności

Siódmy koncert 6. edycji Festiwalu muzyki kameralnej i organowej "Margaritae Baroci"

10-09-2019

 

Szósta edycja Festiwalu muzyki kameralnej i organowej „Margaritae Baroci”  odbywa się od końca maja do połowy września w 2019 roku i obejmuje cykl siedmiu koncertów, w tym: dwa kameralne-taneczne, kameralno-organowy, organowy, dwa kameralne oraz oratoryjno-symfoniczny. Pierwszy z koncertów to koncert edukacyjny, przeznaczony specjalnie dla dzieci. Koncerty odbywają się w Samorządowym Ośrodku Kultury w Nowej Dębie oraz kościołach na terenie Gminy Nowa Dęba: Matki Bożej Królowej Polski w Nowej Dębie, Podwyższenia Krzyża Świętego w Nowej Dębie, w Chmielowie, w Cyganach i w Tarnowskiej Woli. Udział w każdym z koncertów tradycyjnie jest bezpłatny. Koncerty w tegorocznej edycji Festiwalu wykonują artyści z Polski oraz z Ukrainy, ponadto w ramach tegorocznej edycji odbędzie się polskie prawykonanie utworu oraz debiut artystyczny artysty młodego pokolenia.

 

Więcej o festiwalu tutaj.

 

koncert oratoryjno-symfoniczny

14 września, sobota, godz. 17:00

Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Nowej Dębie

 

W programie:

  • A.Vivaldi – Koncert skrzypcowy a-moll, op.3. nr.6
  • Aranżacje Pieśni Maryjnych (Maryjo śliczna Pani, Królowej Anielskiej śpiewajmy, Z dawna Polski Tyś Królową, Czarna Madonna, Zapada zmrok, Weź w swą opiekę, Zdrowaś Maryjo, Jak szczęśliwa Polska)
  • Aranżacje Pieśni Patriotycznych (Pierwsza brygada, Maszerują strzelcy, Przybyli ułani, Rozszumiały się wierzby, Wojenko, Warszawianka, Ułani, Czerwone maki, Rozkwitały pąki, O mój rozmarynie)

 

Wykonawcy:

Dr Marcin Wolak – bas  baryton
Studia muzyczne ukończył w krakowskiej Akademii Muzycznej w klasie śpiewu solowego prof. Heleny Szubert-Słysz z wynikiem bardzo dobrym, ukończył także dodatkowo klasę organów. Debiutował w Nadzwyczajnym Koncercie z okazji 100-lecia krakowskiej Akademii Muzycznej, pod dyrekcją R. Badera (Niemcy). W 1990/91 otrzymał stypendium Ministra Kultury i Sztuki. W latach 1994-1995 był stypendystą Europejskiej Akademii Mozartowskiej oraz Międzynarodowej Akademii Bachowskiej – Stuttgart, a także Akademii Haendlowskiej – Karlsruhe. Swój kunszt wokalny doskonalił u wielu wybitnych śpiewaków. Jako solista bierze udział w wielu festiwalach krajowych i zagranicznych, m.in.: Wratislavia Cantans, Muzyka w Starym Krakowie, Dresdner Musik Festspiele, Maggio Mussicale Fiorentino/ koncertując z wieloma orkiestrami filharmonicznymi nie tylko w Europie, ale także w USA Korei Południowej i Japonii. Ma w swym bogatym repertuarze utwory od muzyki dawnej aż po współczesną i stale współpracuje ze znanymi kompozytorami poszerzając swój repertuar. Artysta dokonał wielu nagrań płytowych oraz archiwalnych, m.in. dla Polskiego Radia, ZDF i  TVP. Jako solista wsółpracuje z wieloma orkiestrami filharmonicznymi i  kameralnymi (Filharmonia Rzeszowska, Capella Cracoviensis, Młoda Filharmonia). Jest współzałożycielem Polskiej Orkiestry XVIII w., z którą pod dyrekcją Paula Esswooda dokonał nagrania pięciu płyt CD z muzyką kompozytorów Jasnogórskich z historycznych zbiorów zgromadzonych w Bibliotece OO Paulinów w Sanktuarium na Jasnej Górze w Częstochowie. Bardzo chętnie wykonuje muzykę kameralną. Od 1997 roku pracuje jako wykładowca Akademii Muzycznej w Krakowie. Obok bogatej działalności koncertowej oraz dydaktycznej odpowiada za kształt artystyczny koncertów Letniego Festiwalu Muzycznego w Sanktuarium Pasyjno-Maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej.

 

Kamila Dutkowska – sopran
Naukę śpiewu rozpoczęła w Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Bronisława Rutkowskiego w Krakowie. Studiuje w Akademii Muzycznej w Krakowie, na wydziale wokalno-aktorskim o specjalności: śpiew solowy. Zdobyła pierwsze miejsce w swojej kategorii na VIII Ogólnopolskim Festiwalu Wokalnym im. Marii Stankowej w Olszynie oraz wyróżnienie w XI Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. Ludomira Różyckiego w Gliwiach.

Dr hab. Tomasz Chmiel – dyrygent
Dyrygent, pianista, aranżer. Urodził się w 1970 roku w Rzeszowie. W latach 1989-96 studiował w Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie dyrygentury prof. Jerzego Katlewicza oraz w klasie fortepianu doc. Marka Koziaka, kończąc oba kierunki z wyróżnieniem. Wielokrotnie brał udział w seminariach Akademii Bachowskiej w Stuttgarcie prowadzonych przez Helmutha Rillinga. W kwietniu 1994 roku zdobył I miejsce w I Ogólnopolskim Przeglądzie Młodych Dyrygentów im. Witolda Lutosławskiego w Białymstoku – nagrodzony przez Instytut Kultury Austriackiej w Warszawie udziałem w kursie mistrzowskim w Salzburgu. Dwukrotny stypendysta Ministerstwa Kultury i Sztuki, w czerwcu 1995 roku otrzymał Stypendium Twórcze Miasta Krakowa. Rok później uczestniczył w The Annaghmakerrig Sinfonia Summer School w Południowej Irlandii. Współpracuje z Operą Krakowską, Teatrem Muzycznym w Lublinie i Operą Kameralną w Krakowie. Oprócz pracy naukowo-dydaktycznej w Akademii Muzycznej w Krakowie jest dyrygentem Krakowskiej Młodej Filharmonii. Prowadził liczne koncerty w kraju – m.in. z Orkiestrą Filharmonii Krakowskiej, Szczecińskiej, Białostockiej, Rzeszowskiej, Łódzkiej a także z Toruńską Orkiestrą Kameralną – oraz poza jego granicami, odbywając tournée zagraniczne, m.in. z Orkiestrą Filharmonii Częstochowskiej (Szwecja, Korea Południowa), Krakowską Młodą Filharmonią (Holandia, Francja, Belgia, Niemcy).

Marek Kluza – przygotowanie połączenia chórów
Dyrygent i pedagog, absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie. W swoim dorobku ma on m. in. założenie Chóru Kameralnego Cantores Cracovienses. Od 1989 roku pracuje w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. M. Karłowicza w Krakowie, gdzie obecnie jest dyrygentem orkiestr dziecięcych, chóru II st. i zespołu wokalnego. Przez ok. 15 lat był chórmistrzem i zastępcą dyrektora Chóru Polskiego Radia. Od 2006 roku związał się z Operą Krakowską, pracując na początku jako kierownik Chóru Opery Krakowskiej, a następnie kierownik Chóru  Dziecięcego.

 

  • Orkiestra Symfoniczna „Krakowskiej Młodej Filharmonii”
  • Chór „Krakowskiej Młodej Filharmonii”
  • Chór  Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Myślenickiej

 

Lista aktualności