Kontrast oraz wielkość czcionki

Kamery Online

Aktualności

100. rocznica urodzin świętego Jana Pawła II

18-05-2020
Fot. www.gov.pl/web/kultura

18 maja 2020 r. obchodzimy stulecie urodzin Karola Wojtyły, Ojca Świętego Jana Pawła II, naszego wielkiego rodaka. Sejm RP ustanowił rok 2020 Rokiem Świętego Jana Pawła II.

 

     W uchwale ustanawiającej rok 2020 Rokiem Św. Jana Pawła II zwrócono uwagę, że zajmuje on szczególne miejsce w historii Polski i Europy, a jego zdecydowane upominanie się o prawo naszej ojczyzny do wolności wśród narodów Europy, jego praktyczna obrona praw naszego narodu uczyniły Ojca Świętego najważniejszym z ojców niepodległości Polski. W tekście przypomniano, że w czasie pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski w 1979 r. rozpoczął się proces, który zaowocował powstaniem "Solidarności", wyzwoleniem narodu spod panowania komunizmu i odbudową jedności Europy.

 

     Historia życia Karola Wojtyły to wielowątkowa opowieść o artyście, filozofie, duszpasterzu, wychowawcy młodzieży oraz polityku, który wywarł wielki wpływ na kształt dzisiejszego świata. Tym, co łączy wszystkie jego życiowe powołania, jest humanistyczne przesłanie pełne wiary w drugiego człowieka oraz przekonanie o potrzebie dialogu i porozumienia ponad różnicami kulturowymi i ideologicznymi.

 

     Jego fascynująca biografia dowodzi, że ludzkie życie może być niezwykłe w swojej zwyczajności. To historia człowieka, który pokazał, jak można żyć pięknie, jak uczynić ze swego życia prawdziwe arcydzieło. 

 

Źródło: www.dzieje.pl

RL/MM

Lista aktualności