Kontrast oraz wielkość czcionki

Kamery Online

Aktualności

SOK dzięki wsparciu rządowemu zyskuje nowe możliwości

08-07-2020

Samorządowy Ośrodek Kultury w Nowej Dębie po raz kolejny otrzymał rządowe dotacje na rozwój i prowadzenie działalności kulturalnej. Chodzi o dotacje Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowego Centrum Kultury na kwoty przekraczające 100 tys. zł. Bez tego wsparcia środkami z budżetu państwa, którym ministerstwo obejmuje naszą placówkę, wielu inicjatyw podejmowanych przez SOK nie udało by się zrealizować – komentuje z entuzjazmem szef nowodębskiego SOK-u Krystian Rzemień, który osobiście przygotowuje ministerialne wnioski konkursowe. Wraz z grupą radnych RM w Nowej Dębie związanych z krzewieniem kultury na terenie gminy K.Rzemień odwiedził z podziękowaniem wiceministra infrastruktury Rafała Webera, któremu w ich obecności podziękował za patronat nad realizacją wniosków. Bez tego wsparcia mogłoby nie być dofinansowania a w konsekwencji zakupu sprzętu i festiwalu. Na pamiątkę minister Weber otrzymał tzn. „Trylogię lasowiacką”, którą SOK wydał wspólnie z Nowodębskim Towarzystwem Społeczno-Kulturalnym kierowanym wówczas przez obecnego starostę tarnobrzeskiego Jerzego Sudoła.

Dzięki dofinansowaniu SOK od 1 września do 16 października br. będzie organizował 7. edycję Festiwalu muzyki kameralnej i organowej „Margaritae Baroci”, w ramach której odbędzie się dziewięć koncertów, m.in. z okazji 100. rocznicy narodzin św. Jana Pawła II, 100-lecia "Cudu nad Wisłą" czy 40-lecia Solidarności. W planie jest również koncert "W hołdzie Prymasowi 1000-lecia" z okazji jego beatyfikacji.

Drugim wspartym wnioskiem jest zadanie polegające na zakupieniu do SOK nowoczesnego zastawu nagłośnieniowego, dzięki któremu wysłużone przez wiele lat głośniki – często już ulegające awariom – zostaną zastąpione sprzętem z górnej półki. Będzie go można wykorzystać zarówno przy imprezach plenerowych, jak również w trakcie koncertów kameralnych, we wnętrzach wymagających punktowego nagłośnienia. To zadanie jest kontynuacją ubiegłorocznej wymiany mikrofonów analogowych na w pełni cyfrowe i razem z tamtym zestawem nagłośnienie posłuży przez co najmniej kolejne dziesięć lub więcej lat.

W tym momencie SOK jest na etapie dostaw sprzętu. Część zamówienia została już zrealizowana, co można było zobaczyć i usłyszeć podczas prób z żołnierzami 3.Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej, przygotowujących do uroczystości złożenia przysięgi nowych żołnierzy, w której udział wziął Prezydent RP Andrzej Duda.

Zadania dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 

Lista aktualności