Kontrast oraz wielkość czcionki

Kamery Online

Aktualności

Orkiestra Dęta w Nowej Dębie gra już ponad 70 lat.

28-02-2021

Jedną z istotnych form działalności SOK jest muzykowanie w formie orkiestrowej. Zespół powstał w 1950 roku z inicjatywy ośmiu miejscowych muzyków. W 1952 roku orkiestra powiększyła swój skład osobowy, a patronat nad nią objęły Zakłady Metalowe im. Tomasza Dąbala. W 1954 roku orkiestra liczyła 22 osoby. Należy wspomnieć, że w owym czasie była jedynym zespołem działającym na terenie powiatu tarnobrzeskiego i brała udział w uroczystościach powiatowych. W latach 1958-1959 funkcję dyrygenta pełnił Stanisław Biela. Na srebrny jubileusz w 1975 roku orkiestra przygotowała koncert pod kierunkiem kapelmistrza Władysława Bobera. Liczyła wtedy 29 osób. Z pierwszego składu orkiestry podczas koncertu wystąpili Jan Róg, Jakub Radek oraz Józef Baracz (w którego mieszkaniu w początkowym okresie działalności odbywały się próby). Należy wspomnieć także Aleksandra Wróbla i Jan Wyparło. Na kolejne lata działalności orkiestry funkcję kapelmistrza powierzono Władysławowi Boberowi. W tym czasie pozyskano nowych muzyków, zakupiono sporo instrumentów, nowe mundury i efektowne kostiumy, dla werblistek. Zwiększono i urozmaicono repertuar. Orkiestra z udziałem wokalistów i instrumentalistów wykonywała utwory estradowo-rozrywkowe, okolicznościowe oraz marsze. Ukoronowaniem 25-letniej pracy orkiestry było przyznanie jej przez Zarząd Główny Chórów i Orkiestr Srebrnej Odznaki Honorowej. W latach 1975-1980 skład zespołu powiększył się do 45 osób, w tym 5 solistów. Lata 1975-1990 to najważniejszy okres w dziejach orkiestry. Liczne sukcesy m.in. w Jarosławiu, Nowym Sączu, Rzeszowie, Łańcucie, Nowej Sarzynie i Tarnobrzegu postawiły zespół w czołówce najlepszych.

 

Bardzo ważnym wydarzeniem w życiu artystycznym orkiestry było seminarium pokazowe dyrygentów orkiestr dętych Polski południowo-wschodniej, zrzeszonych w PZChiO. Cały proces dydaktyczny seminarium został oparty na pracy z Orkiestrą Dętą z Nowej Dęby. Orkiestra została laureatką Złotej Odznaki Honorowej PZChiO. Doskonaląc swój warsztat pracy, stawała się nieodzownym elementem obchodów uroczystości zakładowych, państwowych i środowiskowych. Od 1999 roku orkiestra działa pod patronatem Samorządu Miasta i Gminy Nowa Dęba i jest jedną z form pracy Samorządowego Ośrodka Kultury jako Orkiestra Dęta Miasta i Gminy Nowa Dęba. W roku 2008 kapelmistrzem i dyrygentem orkiestry został Marek Kosior, a w roku 2010 orkiestra obchodziła jubileusz 60-lecia istnienia. Muzycy otrzymali najwyższe odznaczenia przyznawane przez PZCHiO. W 2011 roku muzycy orkiestry zostali wyposażeni w nowe mundury i czapki, nawiązujące kolorystycznie do barw gminy. W 2012 roku z inicjatywy ówczesnego dyrektora zorganizowany został pierwszy nabór do dziecięcej i młodzieżowej sekcji orkiestry w Nowej Dębie. W latach 2012 i 2013 za pozyskane z dofinansowania przez Unię Europejską środki finansowe zakupiona została znaczna ilość nowych instrumentów, a wiele poddano gruntownej renowacji. Kolejne zakupy trafiły w 2016 roku dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Kultury do nowodębskiej orkiestry oraz do Młodzieżowej Orkiestry Dętej w Chmielowie, która od wielu lat była przez SOK obejmowana wsparciem instruktorskim, instrumentalnym i finansowym. Od roku 2017 nowym kapelmistrzem została Joanna Dryka: od września – Młodzieżowej Orkiestry Dętej w Chmielowie a od grudnia również Orkiestry Dętej w Nowej Dębie. Od 2018 roku obie orkiestry w przypadku wyjazdów oraz lokalnych uroczystości występują połączone jako Orkiestra Reprezentacyjna Miasta i Gminy Nowa Dęba. W 2015 i 2018 roku dziecięca i młodzieżowa sekcja orkiestry w Nowej Dębie i Chmielowie brała udział w projektach dotowanych przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach których odbyła m.in. wizyty w Filharmonii Podkarpackiej, gdzie wzięła udział w warsztatach muzycznych i próbach generalnych przed premierowymi koncertami. Warsztaty wyjazdowe w Olchowej dla obu orkiestr zorganizowano także w 2020 roku, kiedy na chwilę poluzowane zostały epidemiczne restrykcje sanitarne. Na koniec 2020 roku zakupionych zostało 25 nowych mundurów dla dzieci i młodzieży z Młodzieżowej Orkiestry Dętej w Chmielowie. Tuż przed epidemią orkiestra w Nowej Dębie liczyła 21 muzyków, a w Chmielowie 30 muzyków. Orkiestra występowała uświetniając uroczystości państwowe, kościelne. Posiada bogaty repertuar utworów rozrywkowych.

 

Ze względu na epidemię w 2020 roku niestety, nie dało się w godny sposób zorganizować obchodów 70-lecia Orkiestry Dętej w Nowej Dębie. Próby całkowicie zostały zawieszone już od marca i wznowiliśmy je dopiero w lutym 2021 roku, wyłącznie dla sekcji dziecięco-młodzieżowej. Być może ten jubileusz będzie można zorganizować w tym roku.

Krystian Rzemień, dyrektor SOK

 

Lista aktualności