Informacja dotyczącą działalności sportowej sekcji badmintona MKS "Stal" Nowa Dęba.

08-03-2021
  Rok 2020 był 53 rokiem działalności sekcji badmintona MKS "Stal" Nowa Dęba w środowisku Miasta i Gminy Nowa Dęba oraz 53 sezon rozgrywkowy 2020 / 2021.

Starty indywidualne.

To kolejny rok, w którym badmintoniści z Nowej Dęby zdobywają kolejne medale na zawodach rangi Mistrzostw Polski oraz punkty do współzawodnictwa sportu dzieci i młodzieży, które to współzawodnictwo prowadzi Ministerstwo Dziedzictwa Narodowego, Kultury i Sportu w Warszawie.
Tym razem medale zdobyli:
- trzecie miejsce brązowy medal w grze podwójnej mężczyzn Patryk Kopeć wspólnie z konradem Płochem (Widełka) na Młodzieżowych Mistrzostwach Polski w Białymstoku we wrześniu 2020 r.;
- miejsce piąte w grze pojedynczej Tymoteusz Malik i miejsce piąte w grze mieszanej Tymoteusz Malik wspólnie z Aleksandrą Ptak (Lubliniec) na Młodzieżowych Mistrzostwach Polski w Białymstoku we wrześniu 2020 r.;
- trzecie miejsce brązowy medal w grze podwójnej młodzików młodszych Krystian Wąsik wspólnie z Bartoszem Kuflem (Straszęcin) na Indywidualnych Mistrzostwach Polski Młodzików Młodszych w Głubczycach w październiku 2020 r.. W chwili obecnej Krystian to czołowy młodzik Polski oraz najlepszy młodzik w województwie podkarpackim;
- piąte miejsce Karol Wąsik w grze mieszanej wspólnie z Klaudią Zator (Straszęcin) na Indywidualnych Mistrzostwach Polski Młodzików w Bieruniu we wrześniu 2020 r. Karol w chwili obecnej to czołowy junior młodszy Podkarpacia.

Medale Patryka i Krystiana dają łączną ilość 218 medali we wszystkich kategoriach wiekowych wywalczonych przez badmintonistów Stali Nowa Dęba na przestrzeni 53 lat działalności sekcji badmintona w środowisku Nowej Dęby.

Historyczne osiągnięcie zanotował na swoim koncie Tymoteusz Malik, który w pierwszej i drugiej edycji Pucharu Polski Elity na Mazowszu w miejscowości Józefosław k/ Warszawy w ośrodku treningowym polskich badmintonistów wywalczył w listopadzie i grudniu 2020 r. pierwsze miejsce w grze podwójnej mężczyzn wspólnie ze swoim partnerem Robertem Cybulskim z ABRM WarszawaBył to historyczny występ badmintonisty z Nowej Dęby, ponieważ pierwszy raz zawodnik ze Stali Nowa Dęba uczestniczył w Pucharze Polski i to z tak znakomitym skutkiem.

Badmintoniści w 2020 r. tylko w zawodach rangi ogólnopolskiej stawali na podium dla zwycięzców łącznie ponad 50 razyW corocznej klasyfikacji Instytutu Sportu na dobrym piętnastym miejscu sklasyfikowany został Miejski Klub Sportowy „Stal” Nowa Dęba na 92 kluby badmintona z całej Polski, których zawodnicy rywalizowali w kategoriach wiekowych: młodzik, junior  młodszy, junior i młodzieżowiec. Klub z Nowej Dęby okazał się najwyżej sklasyfikowanym klubem badmintonowym z Podkarpacia w 2020 roku. We współzawodnictwie miast na dobrym siedemnastym miejscu sklasyfikowana została Nowa Dęba, wśród 74 miast z całej Polski.

Miasto Nowa Dęba okazało się najwyżej sklasyfikowanym miastem z Podkarpacia w 2020 r.

Do znakomitych wyników badmintonowej młodzieży dostroili się również badmintonowi weterani z Nowej Dęby., którzy między innymi na Ogólnopolskim Turnieju Par Deblowych 100 - letnich - suma lat partnerów (nieoficjalne Mistrzostwa Polski) w Częstochowie w grudniu 2020 r. wywalczyli dwa medale. Pierwsze miejsce i złoty medal zdobył Adam Bunio wspólnie z Jarosławem Ociepą (Częstochowa) w kategorii wiekowej powyżej 110 lat oraz trzecie miejsce i brązowy medal debel: Mieczysław Sitko / Tadeusz Szczur w kategorii wiekowej powyżej 100 lat.

Starty drużynowe - rozgrywki ligowe.

W Nowej Dębie w dniach: 27 – 28.02.2021 r. z udziałem pięciu drużyn: UKS „Hubal II” Białystok, ABRM II Warszawa, UKS „Kiko” Zamość, ABRM „Rakiety” Olsztyn i MKS „Stal” Nowa Dęba rozegrane zostały mecze I – ligi badmintona w grupie północno wschodniej.

Mecze pomiędzy drużynami rozegrane zostały systemem „każdy z każdym”. Znakomicie w rywalizacji z zespołami gości spisali gospodarze badmintoniści Stali Nowa Dęba.

Stalowcy kolejno pokonali: UKS „Hubal II” Białystok 4:3, następnie zwyciężyli zespół UKS „Kiko” Zamość 7:0, ulegli drużynie ABRM II Warszawa 3:4 oraz pokonali ABRM „Rakiety” Olsztyn 4:3.

Zespół Stali Nowa Dęba we własnej hali zademonstrował bardzo dobrą formę, waleczność oraz sportową postawę do końca i dzięki niespodziewanym, ale zasłużonym trzem zwycięstwom uplasował się na drugim miejscu w tabeli i tym samym razem z drużyną ABRM II Warszawa wywalczył awans do turnieju barażowego o polską ekstraligę badmintona.

W turnieju barażowym wystąpią 4 drużyny, a będą nimi: KB Kobierzyce, „Beninca” UKS „Feniks” Kędzierzyn – Koźle, ABRM II Warszawa i MKS „Stal” Nowa Dęba.

Zespół badmintonistów Stali Nowa Dęba wystąpił na kortach w Nowej Dębie w następującym składzie: Beata Mycek, Zofia Tomczyk, Klaudia Bukowińska, Tymoteusz Malik, Patryk Kopeć, Mateusz Czachor i Rafał Lejko.

Działacze sekcji badmintona MKS „Stal” Nowa Dęba czynią starania, żeby turniej barażowy odbył się właśnie w Nowej Dębie.

Zmagania drużyn w Nowej Dębie obserwowali: Prezes Polskiego Związku Badmintona Marek Krajewski oraz Komisarz Ligi Mirosław AdamczykObaj panowie zapoznali się również z infrastrukturą treningową i logistyczną jaką mają do swojej dyspozycji badmintoniści z Nowej Dęby. Była to już trzecia wizyta Prezesa Polskiego Związku Badmintona w Nowej Dębie na przestrzeni tych 53 lat.

Zespół badmintonistów Stali Nowa Dęba wystąpił na kortach w Nowej Dębie w następującym składzie:

Beata Mycek, Zofia Tomczyk, Klaudia Bukowińska, Tymoteusz Malik, Patryk Kopeć, Mateusz Czachor i Rafał Lejko.

Warto również odnotować dwa znamienne fakty:

- trener badmintona Adam Bunio już piątą kandencję jest członiem Zarządu Podkarpackiego Związku Badmintona w Rzeszowie, w którym aktualnie pełni funkcję V - ce Prezesa d/s Promocji i Rozwoju Badmintona oraz jest członkiem Zarządu MKS "Stal" Nowa Dęba, w którym pełni funkcję Sekrertarza Zarządu oraz fakt, że Adam Bunio w 2021 roku obchodzi jubileusz 45 - lecia funkcjonowania w badmintonie jako zawodnik i trener.

Był to i jest kolejny bardzo udany rok i sezon tak dla badmintonistów, a zarazem niezwykły bo z pandemią koronawirusa w tle.

Starty sportowców były możliwe dzięki dotacji z budżetu Gminy Nowa Dęba.

Na zdjęciach badmintonisci Stali Nowa Dęba.