Kontrast oraz wielkość czcionki

Kamery Online

Aktualności

"Mieć jak rzeka swoje źródło" czyli XIII Prezentacje Zespołów Folklorystycznych

13-08-2013

          11 sierpnia 2013 roku o godz. 15:00 na tarasie SOK uroczystego otwarcia XIII Prezentacji Zespołów Folklorystycznych pn. "Mieć jak rzeka swoje źródło" dokonali: Wiesław Ordon – burmistrz Miasta i Gminy Nowa Dęba, Tadeusz Łącz – prezes Stowarzyszenia Na Rzecz Ekorozwoju Wsi Cygany oraz Krystian Rzemień – dyrektor Samorządowego Ośrodka Kultury w Nowej Dębie, którzy podziękowali za przygotowanie tak wspaniałej imprezy i życzyli odbiorcom miłych wrażeń. Impreza odbyła się pod patronatem Starosty Powiatu Tarnobrzeskiego oraz Burmistrza Miasta i Gminy Nowa Dęba.

           Jak co roku mieliśmy okazję posłuchać pieśni i zobaczyć tańce ludowe w wykonaniu zaproszonych zespołów, które w ten sposób prezentują swój dobytek folklorystyczny, kultywują tradycję i rozsławiają swój region. Przepiękne stroje dopełniały całość występów na nowodębskiej scenie, wzbudzając zachwyt wśród licznie przybyłej publiczności. Niektóre zespoły mogły pochwalić się licznymi osiągnięciami w swojej dziedzinie. Do tegorocznego przeglądu zaproszono następujące zespoły: Dziecięcy Zespół Śpiewaczy „Mali Łęgowianie” z Bojanowa, Kapela Ludowa „Zaleszanie” z Zaleszan, Zespół Pieśni i Tańca „Hanka” z Głogowa Młp., Zespół Śpiewaczy „Jagoda” z Zabrnia, Niżańska Kapela Ludowa z Niska, Zespół Folklorystyczny „Kumoszki” z Rzeszowa, Kapela Podwórkowa „Tońko” z Dynowa, Zespół Pieśni i Tańca i Kapela Ludowa „Dębianie” z Nowej Dęby.

           Nie zabrakło również kiermaszy rękodzieła artystycznego i sztuki ludowej. W tym roku naszymi gośćmi byli: Władysław Kowal – wyroby z wikliny, Anna Kopeć – sztuka DE COUPAGE, Teresa Walska – wiklina papierowa, Anita Ryba – sztuka BATIKU oraz Wioletta Saja – kwiaty z bibuły. Podczas kiermaszu można było nabyć gotowe wytwory jak również poznać tajniki tworzenia tak wspaniałych dzieł.

            Tradycją jest, że zaproszone zespoły i twórcy ludowi otrzymują pamiątkowe dyplomy oraz serca lasowiackie, które to co roku wyglądają zupełnie inaczej. Tegoroczne serca zostały przygotowane przez Piotra Adamczyka – nowodębskiego artystę, który wyrzeźbił je z drewna.

Po raz kolejny gościliśmy Koło Pszczelarzy z Nowej Dęby, którzy zachęcali do skosztowania różnego rodzaju miodów. Na stoisku degustacyjnym można było posilić się potrawami regionalnymi: pierogami, kapustą z grochem, pyzami, żurkiem oraz chlebem ze smalcem.

Wspaniała pogoda dopełniła całość imprezy, która cieszyła się dużym zainteresowaniem. Dziękuję wszystkim wystawcom, uczestnikom i widzom za obecność. Za przygotowanie imprezy kolejny raz brawa na ręce pomysłodawczyni Marii Łącznej. Za współorganizację dziękuję Stowarzyszeniu Na Rzecz Ekorozwoju Wsi Cygany a za współfinansowanie tej wpisanej w coroczną paletę SOK imprezy dziękuję Powiatowi Tarnobrzeskiemu ze starostami Jerzym Sudołem i Krzysztofem Pitrą na czele – kwituje Krystian Rzemień.

 

Zapraszamy za rok na kolejny przegląd zespołów folklorystycznych!

 

Więcej zdjęć w galerii M. Kupiec

 

SOK

 

RL/MM

Lista aktualności

Komentarze

*
*
*