Kontrast oraz wielkość czcionki

Kamery Online

Aktualności

Zmarł Witold Śmiśniewicz

22-06-2021
Witold Śmiśniewicz w Nowej...

16 czerwca w Warszawie zmarł Witold Śmiśniewicz, syn kierownika technicznego Wytwórni Amunicji Nr 3 w Dębie kpt. inż. Tadeusza Śmiśniewicza.

 

Witold Śmiśniewicz urodził się 13 grudnia 1928 r. w Toruniu. W latach 1928-1937 mieszkał w Pionkach, a od 1937 r. w Warszawie. W międzyczasie przyjeżdżał wraz z mamą do swojego ojca Tadeusza do przedwojennej Dęby. Studiował na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej, Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego i w Szkole Głównej Planowania i Statystyki, uzyskał tytuł magistra ekonomii.

Pracował w przemyśle elektronicznym i maszynowym.

 

Od lat 80-tych XX w. zajmował się poszukiwaniem śladów działalności ojca kpt. T. Śmiśniewicza, w tym w czasach konspiracji wojennej. Badał problematykę produkcji materiałów wybuchowych w II Rzeczypospolitej i w konspiracji podczas II wojny światowej.

 

Zaangażowany w upamiętnienie swojego ojca na terenie Nowej Dęby odsłaniał tablicę upamiętniającą na budynku urzędu kierownictwo WAm3 w 50-rocznicę nadania praw miejskich 11 listopada 2011 r. oraz tablicę pamiątkową na przyszłej ulicy kpt. Śmiśniewicza w Święto Niepodległości w 2019 r. Był bardzo zainteresowany budową tej ulicy, uzyskując na wiosnę informację o pozyskaniu przez gminę środków na ten cel. W ubiegłym roku IPN wydał książkę jego autorstwa "Na pierwszej linii. Kapitan inżynier Tadeusz Śmiśniewicz (1893-1943)."

 

Pogrzeb śp. Witolda Śmiśniewicza odbędzie się 23 czerwca o godz. 13.00 na Cmentarzu Powązkowskim.

 

Spoczywaj w pokoju!

 

UMiG

 

Lista aktualności