Badminton

13-04-2022

W stolicy województwa śląskiego Katowicach rozegrany został krajowy finał Drużynowych Akademickich Mistrzostw Polski w badmintonie.W finale wystąpiło szesnaście najlepszych uczelni z całej Polski, wyłonionych w drodze eliminacji. Wśród licznego grona studentów – badmintonistów znalazł się również badmintonista Stali Nowa Dęba Tymoteusz Malik, na co dzień student Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. Drugie miejsce, srebrny medal i tytuł drużynowych akademickich wicemistrzów Polski w badmintonie na 2022 rok wywalczyła drużyna akademików z AZS AWF Warszawa, która w walce w dużym finale po pasjonującej grze przegrała z AZS AWF Katowice 2:4. Z satysfakcją informujemy, że w składzie drużyny akademików z Warszawy podstawowym zawodnikiem był Tymoteusz Malik.  Warto w tym miejscu nadmienić, że to już kolejny medal Tymka w zawodach tej rangi. To kolejny spektakularny sukces tego znakomitego badmintonisty Stali Nowa Dęba na zawodach rangi mistrzostw Polski.

Wielkie gratulacje dla Tymka.

W Tarnowie w województwie małopolskim z udziałem około 100 zawodniczek i zawodników z województw: dolnośląskiego, śląskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego oraz podkarpackiego rozegrane zostały Otwarte Mistrzostwa Tarnowa "Małopolska Open" w badmintonie w różnych kategoriach wiekowych i o różnym stopniu badmintonowego zaawansowania. W tym gronie znalazła się również bardzo liczna, bo aż dziesięcioosobowa grupa badmintonistów amatorów i weteranów z Nowej Dęby Badmintoniści z Nowej Dęby tradycyjnie nadawali ton rywalizacji na tarnowskich kortach i w wielu kategoriach wiekowych zajęli czołowe miejsca, a najlepiej spisali się w grach podwójnych. W grze podwójnej mężczyzn w kategorii "Open" drugie miejsce wywalczyła para: Adrian Kowal (Stal Nowa Dęba) / Adrian Dziki (Gorlice), trzecie miejsce wywalczyła para: Karol Wąsik (Stal Nowa Dęba) / Bartosz Curzytek (Ropczyce), a na miejscu piątym uplasowała się para: Adam Bunio / Mieczysław Sitko (obaj Stal Nowa Dęba). W grze podwójnej mężczyzn w kategorii "Amator" pierwsze miejsce wywalczył debel nowodębian: Mieczysław Sitko / Tadeusz Szczur, miejsce trzecie wywalczył drugi debel nowodębian: Marek Kamiński / Jacek Tomasiewicz,a na miejscu piątym ex aequo uplasowały się deble: Adam Bunio (Stal Nowa Dęba) / Robert Borszcz (Laba Radzionków) i Sławomir Wąsik / Mateusz Piekarz (obaj Nowa Dęba). W grze pojedynczej mężczyzn w kategorii wiekowej + 45 lat na piątym miejscu uplasował się Tadeusz Szczur (Nowa Dęba). W grze pojedynczej mężczyzn w kategorii w kategorii średnio zaawansowanej na miejscu dziewiątym ex aequo uplasowali się nowodębiane: Sławomir Wąsik i Mateusz Piekarz. Warto odnotować, że trener badmintonistów Stali Nowa Dęba Adam Bunio był jednym z dwóch najstarszych uczestników tych zawodów, który mimo upływu lat jeszcze całkiem nieźle radzi sobie w rywalizacji z dużo młodszymi od siebie rywalami. Był to kolejny znakomity występ badmintonowych amatorów i weteranów na kortach w Tarnowie, świadczący o przynależności do ścisłej krajowej czołówki w tej dyscyplinie sportu.

W miejscowości Sianów k/ Koszalina w województwie zachodniopomorskim z udziałem wszystkich najlepszych aktualnie zawodniczek i zawodników w tej kategorii wiekowej w Polsce rozegrany został kolejny w tym sezonie wysoko punktowany turniej badmintona Otwarte Grand Prix Młodzików. Rewelacyjnie w tym turnieju spisał się młody i utalentowany badmintonista Stali Nowa Dęba Krystian Wąsik. Krystian wspólnie ze swoim partnerem deblowym Bartoszem Kuflem (UKS Orbitek Straszęcin) po koncertowej ,pełnej dramaturgii grze szczególnie w pojedynku półfinałowym wywalczyli pierwsze miejsce, pokonując w półfinale faworyzowaną parę: Jan Szeszko (SKB Suwałki) / Michał Węsławowicz (ABRM Warszawa) 2:1 (21:17;18:21;23:21), by w wielkim finale w sposób nie podlegający żadnej dyskusji pokonać aktualnie parę numer jeden w Polsce tej kategorii wiekowej Paweł Kiszczyk (LKS Technik Głubczyce) / Damian Perkowski (UKS Hubal Białystok) 2:0 (21:18;21:14). W grze pojedynczej młodzików Krystian uplasował się na dziewiątym miejscu. To kolejny znakomity występ oraz spektakularny sukces tego młodego i jakże utalentowanego badmintonisty ze Stali Nowa Dęba na arenie ogólnopolskiej w tak prestiżowym turnieju w polskim badmintonie. Warto nadmienić, że turnieje rangi "Otwarte Grand Prix" są najwyżej punktowanym turniejami badmintonowymi w Polsce zaraz po mistrzostwach Polski. Tym większe gratulacje dla Krystiana.