Kontrast oraz wielkość czcionki

Kamery Online

Aktualności

Turystyczno-krajoznawcza trasa "Na Szlaku COP w Nowej Dębie"

10-04-2017

Z okazji 80-lecia utworzenia Centralnego Okręgu Przemysłowego zapraszamy na nową trasę turystyczno-krajoznawczą po Nowej Dębie.

 

     Pod nazwą "Nowa Dęba - Na Szlaku COP" Turystyczno-Rekreacyjna Impreza na Orientację (TRInO) jest dostępna dla każdego przez cały rok. Trasa powstała z okazji tegorocznych obchodów 80-lecia utworzenia przez ówczesnego ministra skarbu Eugeniusza Kwiatkowskiego Centralnego Okręgu Przemysłowego i rozpoczęcia budowy Wytwórni Amunicji nr 3. TRInO po Nowej Dębie opiera się na obiektach związanych z początkami miasta i położonych na szlaku Centralnego Okręgu Przemysłowego. Trasa została opublikowana na stronie głównej projektu TRInO prowadzonej przez kadrę Przodowników InO PTTK. 

 

Mapę w pliku .pdf do wydrukowania można pobrać tutaj

--

     Co to jest TRInO?

TRInO - czyli Turystyczno-Rekreacyjne Imprezy na Orientację - to imprezy z mapą i/lub kompasem, których głównym celem jest turystyczne i rekreacyjne spędzanie czasu na poznawaniu w interesujący sposób walorów turystyczno-krajoznawczych różnych miejscowości i miejsc. TRInO dedykowana jest dla wszystkich turystów pieszych i rowerzystów, również do osób początkujących, które nie mają jeszcze doświadczenia w wędrówkach z mapą (i ewentualnie z kompasem).


     Zasady uczestnictwa.

Udział w imprezach na orientację, w tym również turystyczno-rekreacyjnych TRInO polega na przebyciu trasy pomiędzy zaznaczonymi na mapie punktami kontrolnymi (PK), którymi są różne obiekty stałe według dowolnie wybranej przez uczestnika (zespół) trasy. Swoją obecność na właściwym punkcie kontrolnym uczestnik (zespół) potwierdza sam poprzez dokonanie odpowiedniego wpisu do karty startowej. Na trasach TRInO punktami kontrolnymi są konkretne obiekty stałe (charakterystyczne czy nietypowe), do których zostały ułożone szczegółowe pytania. Potwierdzenie obecności przy punkcie (powierdzenie PK) odbywa się poprzez wpisanie odpowiedzi na zadane pytanie - wynikające z dokładnej obserwacji danego obiektu lub sąsiadującego z nim terenu. Istotne jest więc odnalezienie właściwego miejsca (PK).

 

    Jak to działa?

Uczestnik (zespół, np. rodzina, grupa szkolna) zainteresowany przebyciem trasy - pobiera i/lub drukuje materiały startowe (ew. zaznacza na własnej mapie) i w dowolnym czasie przechodzi trasę przez zaznaczone miejsca, dokonując potwierdzeń punktów kontrolnych poprzez wpisanie na kartę startową odpowiedzi na pytania zgodnie z ich opisem dołączonym do mapy.


Opis do mapy zawiera szczegółowe pytania, na które uczestnik/zespół musi odpowiedzieć poprzez obserwację danego obiektu i wpisać odpowiedź na kartę startową. Trasę można pokonywać w dowolnym kierunku i potwierdzać PK w dowolnej kolejności. Start i Meta zwykle są umowne (trasy można zaczynać i kończyć w dowolnym miejscu, a nawet pokonywać je w kilku turach).

 

Więcej o TRInO na stronie www.trino.pttk.pl

RL/MM

Lista aktualności