Kontrast oraz wielkość czcionki

Kamery Online

Aktualności

Green Velo, czyli zaproszenie do podróży...

05-02-2016

Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo to najbardziej spektakularny projekt rowerowy, jaki do tej pory zrealizowano w Polsce. To niemal 2000 km specjalnie wytyczonej trasy, którą od początku do końca przygotowano po to, aby dawała radość podróżowania i poznawania. Szlak wiedzie przez pięć województw wschodniej Polski (warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie, podkarpackie i świętokrzyskie). Już samo poznanie każdego z nich z osobna stanowi niezwykłe doświadczenie, a poznanie ich wszystkich zdaje się być jak czytanie wspaniałej baśni.

Przygodę na szlaku możesz rozpocząć w dowolnym punkcie. Możesz podróżować samodzielnie, z rodziną bądź z przyjaciółmi. Możesz jechać z północy na południe albo z południa na północ. Zacząć na krańcach owej trasy albo gdzieś w jej środku, wybierając, to co Cię fascynuje. Green Velo pokazuje piękno Polski Wschodniej w najlepszym wydaniu. Z paletą barw, zapachów i smaków, których nie znajdziesz nigdzie indziej. Wyrusz zatem w Polskę! Zasmakuj jej. I pozwól się oczarować.

 

 

Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo, mający blisko 2000 km długości, już pod koniec 2015 r. będzie najdłuższą trasą rowerową w Polsce. Przebiega przez obszar pięciu województw leżących we wschodniej części kraju: warmińsko-mazurskiego (ok. 420 km), podlaskiego (ok. 592 km), lubelskiego (ok. 351 km), podkarpackiego (ok. 428 km) i świętokrzyskiego (ok. 190 km).

Wyjątkowość i różnorodność regionów, przez które prowadzi szlak podkreślają atrakcje turystyczne, zarówno te usytuowane bezpośrednio na trasie, jak i te znajdujące się na obszarze 20-kilometrowego korytarza po obu stronach trasy. Są wśród nich liczne zabytki stanowiące ważną część polskiego dziedzictwa kulturowego, m.in. katedra we Fromborku, zamek w Lidzbarku Warmińskim, kompleks klasztorny w Supraślu, dawne żydowskie miasteczka Tykocin, Chmielnik i Leżajsk, miasta Chełm, Włodawa i Szczebrzeszyn znane ze swego wielokulturowego dziedzictwa, nadbużańskie sanktuaria różnych wyznań w Kostomłotach, Kodniu i Jabłecznej, starówka w Przemyślu, zamek w Łańcucie, miasto Sandomierz czy ruiny zamku w Ujeździe. Do tego dochodzą miejsca niezwykle cenne przyrodniczo: 5 parków narodowych, 15 parków krajobrazowych, 26 obszarów specjalnej ochrony ptaków oraz 36 specjalnych obszarów ochrony siedlisk. Biegnie przez nie 615 km szlaku (31% długości trasy). Niemal 580 km (29% długości trasy) stanowią odcinki prowadzące przez tereny leśne, a 180 km (9% długości trasy) przypada na doliny rzek. Przez bardzo atrakcyjne widokowo wały przeciwpowodziowe i nieczynne nasypy kolejowe szlak wiedzie na ponad 70 km (3% długości trasy).

Green Velo zaczyna się w Elblągu, skąd zmierza na północny wschód wzdłuż Zalewu Wiślanego. Przebiega przez Frombork i niemal na granicy z obwodem kaliningradzkim dociera do Braniewa. Tam przyjmuje kierunek wschodni i przez Warmię oraz Mazury dociera do styku granic trzech państw: Polski, Rosji i Litwy. Dalej szlak biegnie przez Suwalszczyznę, mijając m.in. Puszczę Augustowską. Na Podlasiu zaczyna się kilkusetkilometrowy odcinek wiodący wzdłuż granic z Białorusią i Ukrainą. Przecina on m.in. tereny trzech parków narodowych: Biebrzańskiego, Białowieskiego i Narwiańskiego. Dalej Green Velo biegnie przez Lubelszczyznę, odwiedzając m.in. malownicze tereny nadbużańskie z sanktuariami różnych wyznań: w Kostomłotach, Kodniu i Jabłecznej, wielokulturowe miasta: Chełm i Włodawę, oraz Roztoczański Park Narodowy. Następnie trasa dociera do województwa podkarpackiego, gdzie w drodze do Przemyśla odwiedzamy m.in. dwie wspaniałe drewniane cerkwie – w Radrużu oraz w Chotyńcu – wpisane w 2013 r. na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.

Tam trasa ponownie zmienia swój kierunek – tym razem biegnie na zachód – i wiedzie przez wspaniałe krajobrazowo tereny Pogórza Przemyskiego i Doliny Sanu. Następnie szlak kieruje się na północny wschód i przez wsie Pogórza Dynowskiego dociera do Rzeszowa, a potem przez Łańcut i Leżajsk do rzeki San. Z nią biegnie do Sandomierza – jednego z najpiękniejszych miast w Polsce, a stamtąd przez Góry Świętokrzyskie do Kielc – stolicy województwa świętokrzyskiego. W końcowym etapie szlak mija m.in. Oblęgorek i dociera do Gatnik koło Sielpi Wielkiej, która jest największym ośrodkiem wypoczynkowym w regionie, a następnie do Końskich.

 



(1) Segment rowerowych pasjonatów, miłośników przemierzania długich odległości na rowerze.
Są to turyści długodystansowi. Z oferty produktu korzystają w trakcie kilkudniowej wyprawy rowerowej przez jeden cały region lub kilka regionów. W badaniach deklarują, iż są w stanie przemierzyć dziennie średnio od 50 km do 100 km. Zwykle są to osoby indywidualne, pary lub małe grupy (do kilku osób). W grupie tej znajdują się również uczestnicy wyjazdów zorganizowanych przez biura turystyki rowerowej (w tym turyści zagraniczni). Trasa interesuje ich jako cel kolejnej z rowerowej wyprawy.

 

(2) Segment osób zainteresowanych aktywnymi wakacjami na rowerze.
Jest to zbiór osób, które planują swój urlop zakładając poświęcenie dominującej części czasu na zwiedzanie okolicy na rowerze w formie jednodniowych wycieczek rowerowych. Wynajmują oni kwaterę (nocleg) na weekend lub dłużej. Są to rodziny, nieformalne grupy znajomych oraz pary. Zwykle przywożą ze sobą własny rower, ale istnieje też grupa korzystająca z wypożyczalni. Wybór miejsca noclegowego uzależniają od możliwości jazdy rowerem w okolicy. Wyjeżdżają rano, wracają po południu, przejeżdżając na rowerze kilkadziesiąt kilometrów w formie pętli lub tras łączonych (rower + samochód, rower + pociąg itp.).

 

 


(3) Segment „rowerzystów okazjonalnych”
Turyści wypoczywający na obszarze rozwoju produktu oraz mieszkańcy regionu, głównie z większych miejscowości, przez które lub w których okolicy przebiega trasa. Wyjazdy tych dwóch grup odbiorców będą miały charakter jednodniowych, rekreacyjnych wycieczek rowerowych po okolicy (od kilkunastu do kilkudziesięciu kilometrów). W przypadku turystów będzie to element uzupełniający pobyt turystyczny, w przypadku mieszkańców regionu – samodzielny rodzaj aktywności rekreacyjnej (niezakładający noclegu).

 

 

greenvelo.pl

RL/MS

Lista aktualności