Kontrast oraz wielkość czcionki

Kamery Online

Aktualności

Gotowi na zimę

14-12-2020
Członkowie Powiatowego... Waldemar Gajos z Zarządu Dróg... Marian Róg, komendant... - Policjanci swoją akcję zima... Ewa Kędzierska, kierownik...

   Drogowcy zadbali o sprzęt i materiały do odpowiedniego utrzymania dróg, strażacy deklarują, że bez względu na pogodę dojadą do wszystkich potrzebujących, policjanci wiedzą, gdzie szukać bezdomnych. Powiat tarnobrzeski czyni ostatnie przygotowania do zimy, ale już teraz wszystko wydaje się dopięte na ostatni guzik.

 

   Członkowie Powiatowego Zespołu Zarzadzania Kryzysowego oraz Komisji Bezpieczeństwa i Porządku spotkali się w ubiegłym tygodniu w starostwie powiatowym,  by przedstawić przygotowania do tegorocznej zimy. Jak wynikało z ich relacji, tegoroczna zima żadnej  służby nie zaskoczy.

Sól i piasek

- Zarząd Dróg Powiatu Tarnobrzeskiego zarządza drogami o długości 175,5 km - przypomniał Waldemar Gajos i zapewnił, że drogowcy opracowali już plan zimowego przygotowania dróg. Przedstawił też obowiązujące standardy utrzymania dróg w poszczególnych ich kategoriach dodając, że materiały niezbędne do zimowych działań, 20 ton soli i 1000 ton piasku,  są już składowane na placu obok siedziby powiatowych drogowców w Nowej Dębie. Drogowcom nie zabraknie też odpowiedniego sprzętu do usuwania zagrożeń na drogach.

   - Jednostki PSP i OSP z powiatu tarnobrzeskiego są także gotowe do zimowych działań - zapewnił Marian Róg, komendant miejski Państwowej Straży Pożarnej w Tarnobrzegu. - Wszyscy przeprowadzili  przeglądy sprzętu, głównie samochodów, by móc dojechać do wszelkich zagrożeń bez względu na pogodę. W razie potrzeby mamy też quady oraz samochody służące do odśnieżania.

   Strażacy zapewnili, że na bieżąco monitorują także stan wód, sprawdzają łączność, a także informują odpowiednie instytucje  o osobach potrzebujących pomocy. Jak zauważył Marian Róg, w tym roku nieco zapomniana została akcja „Czujka na straży twojego bezpieczeństwa”, o której tego roku mniej się mówi ze względu na Covid.  - Nie jest jednak tak, że zupełnie zapomnieliśmy o zagrożeniu zaczadzeniem - zapewnił komendant PSP. - Prowadzimy tegoroczną akcję bardziej pod kątem wysyłania komunikatów.

Na bieżąco

   Komenda Miejska Policji, jak zapewnił zastępca komendanta Tomasz Grazda, działa już od jakiegoś czasu nad realizacją zimowych zdań. Akcję „Bezdomni, zima 2020/2021”  rozpoczęli w listopadzie, bo z pomocą trzeba było ruszyć, kiedy nastąpił znaczny spadek temperatury.

   - Mamy w naszym powiecie stu zewidencjonowanych bezdomnych. Większość to „bezdomni na własne życzenie”, którzy trafili na ulicę zwykle z powodu uzależnień i nie chcą korzystać na dłuższą metę z pomocy noclegowni, bo w takich obiektach obowiązuje trzeźwość - mówił Tomasz Grazda. Jak zapewnił przedstawiciel komendy miejskiej, policja na bieżąco sprawdza miejsca, w których osoby bezdomnie szukają schronienia i przekazuje informacje do ośrodków opieki społecznej. Niestety, spośród tej setki, która jest znana policji i ośrodkom pomocy społecznej, 10 osób odmawia pomocy.  

   Prócz akcji pomocy bezdomnym, przed świętami policjanci zaplanowali także kontrole i bieżące monitorowanie targowisk z całego powiatu, by nie dopuścić do kradzieży kieszonkowych. Spodziewać się można również wzmożonych kontroli drogowych.

Gotowi!

   Ewa Kędzierska, szefowa Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie zapewniła, że powiatowe instytucje niosące pomoc samotnym chorym i bezdomnym  są przygotowane do działań w przypadku nagłego spadku temperatur. Instytucje te wiedzą, kto potrzebuje wsparcia i w razie potrzeby pomoc trafi do wszystkich, którzy jej potrzebują. O swojej gotowości do zimy zapewnili też przedstawiciele sanepidu, nadzoru budowalnego i wodnego.

   W spotkaniu, które poprowadził starosta Jerzy Sudoł, wzięli udział: Marian Róg, komendant Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Tarnobrzegu, Tomasz Grazda, zastępca Komendanta Miejskiej Policji w Tarnobrzegu, Dariusz Tacik z Państwowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Tarnobrzegu, Piotr Rucki, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Tarnobrzegu, Ewa Kędzierska, kierownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, Jacek Zaśko, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowalnego w Tarnobrzegu, Marcin Grębowiec, kierownik Nadzoru Wodnego w Tarnobrzegu, Kazimierz Błasiak, sekretarz Powiatu Tarnobrzeskiego, Krzysztof Laskowski, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej w Gorzycach, Sylwia Rawska zajmujące się bezpieczeństwem i zarządzaniem kryzysowym w starostwie powiatowym  oraz  Waldemar Gajos z Powiatowego Zarządu Dróg.

 

Katarzyna Sobieniewska-Pyłka

Starostwo powiatowe w Tarnobrzegu

Lista aktualności