Kontrast oraz wielkość czcionki

Kamery Online

Rewitalizacja Zalewu

Rewitalizacja Zalewu

Teren Zalewu w Nowej Dębie wymaga niezbędnych działań modernizacyjnych. Z tego też względu, aby przystąpić do rewitalizacji już w 2010 roku opracowano koncepcję jego zagospodarowania. Jednak konkretne działania, wymagają znacznych nakładów i pozyskania środków finansowych. Możliwość taka zaistniała poprzez Stowarzyszenie Lokalna Grupa Rybacka Puszczy Sandomierskiej, do której 19 lipca 2012r. Gmina Nowa Dęba złożyła wniosek na rewitalizację i zagospodarowanie terenu Zalewu.

 

Projekt techniczny wykonała krakowska firma LandLAB Architektura Krajobrazu, a zadanie zostało podzielone na dwa etapy realizowane w latach 2013 – 2014. W pierwszym etapie zostaną wykonane wokół zalewu dwie równoległe ścieżki – rowerowa o nawierzchni asfaltowej oraz piesza o nawierzchni z kruszywa mineralnego typu „Plazadur”. Przy ścieżkach powstaną punkty widokowe oraz place do uprawiania ćwiczeń rekreacyjnych i joggingu. Ćwiczenia rekreacyjne będzie można również uprawiać na wydzielonym do tego terenie, który będzie wyposażony w odpowiednie urządzenia. Obok placu ćwiczeń rekreacyjnych powstanie boisko do siatkówki plażowej. Zalew zyska nowe molo, pomost do cumowania łódek oraz utwardzony zjazd do ich wodowania. Cały teren będzie wyposażony w ławki widokowe, palisady, tablice informacyjne w kształcie liścia dębu oraz kosze na śmieci. A wszystko to zostanie wzbogacone odpowiednią roślinnością.

 

Drugi etap natomiast obejmuje budowę trzech wiat wielofunkcyjnych, które powstaną w miejscu zdemontowanych domków rekreacyjnych. Ponadto zostaną wykonane ścieżki spacerowe z tematycznymi tablicami informacyjnymi, ławkami i koszami na śmiecie. Powstaną tu również 3 parkingi rowerowe. Najbardziej dominującym elementem architektonicznym będzie zadaszona wiata ogniskowo-grilowa ze stołami, ławami i drewutnią. Będzie ona doskonałym miejscem dla organizacji imprez integracyjnych, klasowych ognisk, czy spotkań pokoleniowych.  

 

Złożony wniosek uzyskał najwyższą liczbę punktów spośród wszystkich złożonych wniosków, dzięki czemu został rekomendowany przez Komitet Stowarzyszenia do jego realizacji. Obecnie trwa ocena formalna wniosku przez Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego, po której nastąpi podpisanie umowy o dofinansowanie. To umożliwi przystąpienie do realizacji inwestycji.

 

Całkowity koszt zadania szacowany jest na 1 900 000 zł, a wartość dofinansowania wynosi niemalże 1 164 000 zł.

 

Więcej zdjęć zobacz w galerii >> 

Wizualizacja - Spacerkiem nad zalewem >>